Hoşgeldiniz!

Sipariş verebilmek için sağ taraftaki üye girişi alanından üye girişi yapabilir, üye değilseniz hemen üye olabilirsiniz.

Üye Girişi

Üye Ol

Yaz Bitmesin

Yaz Bitmesin

Kategori : Hayatın İçinden

Yazar : İclal Aydın

Editör : Meltem Erkmen

Sayfa Sayısı : 160

Çıkış Tarihi : Temmuz 2004

15

Kitap Hakkında


Sanki hiç vedalaşmamışım herhangi biriyle...
Sanki artık hiç özlemiyorum... Kimseyi...
Yazlıklardan ayrılanlar güneşten solmuş tişörtlerinin omuzlarında getirirlerdi küçük yaz aşkının ayrılığını...
Mektuplarla, arada bir güçlükle açılan telefonlarla yaşatılırdı biraz daha...
Yaz bitimi, 20'li yaşlarım başlayana dek daha derin acıtırdı kalbimi ve o zamanlar daha çabuk onarabilirdi kalbim kendini. Bir ayrılığın, uzun bir yola çıkmanın, bir şehre son kez bakmanın burukluğu ile baş etmeyi öğrendim sonunda...

Ayrıntılı Bilgiler


Barkod : 9789753316019

ISBN : 975331601-1

Boyutları : 135x195

Kapak Cinsi : Karton Kapak

İlgili Kitaplar


Yorum Ekle  





Yorumlar 


Özlem

Arkadaşlar İclal Aydın'ın yaz bitmesin adlı kitabının başında bir şiir var bana o şiiri yazabilecek birisi var mı acaba?Ben de kitabı büyük bir beğeniyle okumuştum.ama ne yazık ki kaybettim.

Sadık Aksakal

İclal Aydının okuduğum ilk kitabı ve çok güzel bir eser bence.Her sayfasında bir umut bir ışık bulunan bir eser.Kesinlikle okuyun ve İclal Aydına ses verin.

gamse

yaz bitmesin adlı kitabınızı tam 12 defa okudum...belki inanmayacaksınız ama gercekten...yatmadan önce uyku ilacı...kaleminize kuvvet...cok güsel yazıyorsunuz...ayakta alkışlıyorum sizi.. kendinize cok iyi bakın çünkü sizi cok seviyorum....

meltem çağlayan

Merhaba İclal abla kitaplarınızı beğeniyle okudum özellikle ilk kitabınız olan hayat güzeldir en yakın arkadaşım gözde ve benim yaşam felsefemi oluşturdu umarım hayata dair bütün görüşlerim sizinki kadar güzel olur. Tek isteğim sizinle boğazda güzel bir kahvaltı eşliğinde hayata yönelik bir sohbet... Yüzünüzdeki gülücüklerin hiç eksik olmaması dileğiyle, hoşçakalın...

SULTAN

Nedir iç deniz bilir misiniz insanın kendi içindekidir eğer o iç deniz durmazsa içindeki seni çıkart belki o zaman bir hikaye bulursun.

BURCU YEŞİLYURT

Slm İclal abla hayatta her şeyin bir sonu vardır bu kitabın sonu olduğu gibi bitmesini istemediğim bir kitaptı adeta yaşadım yaşadıklarını İclal abla seni çok seviyorum kendine iyi bak. Burcu Yeşilyurt

AYCA SARAÇOGLU

Yazın sonu: ( tatil bitti. ÖSS kucak açmış, beni bekliyor. Küçük şeyler insan hayatı için önemlidir, ki biz bunu farkına çoğu zaman varmayız, benim için de önemli ve az da olsa hayata atılmam da katkı sağlayan bu kitabı yazan İclal Aydın'a teşekkür ederim. Çok doğal ve içten yazıları, kısa ama öz anlamlı cümleleri, okunası bir kitap yazmaya yetiyor. İyi ki varsınız... :))

MUSTAFA ERMAN TERCAN

Mükemmel bir kitap. Harika. Her kitapta da olduğu gibi bu kitapta etkileyici. Ben de yeni aldım ve hemen okumaya başladım. Çok güzel buldum. Başlangıç ve o arka sayfa konusu harika ilk bölümden alıntı. (sanki hiç vedalaşmamışım herhangi biriyle... Sanki artık hiç özlemiyorum... Kimseyi... Yazlıklardan ayrılanlar güneşten solmuş tişörtlerinin omuzlarında getirirlerdi küçük yaz aşkının ayrılığını. )gibi gidiyor harika Senin kitabını bana bir arkadaşım doğum günümde armağan etmişti " oku bak, tam senlik" diye. Onunla zevklerimiz pek uymaz aslında, kitabı koydum masama. Ertesi sabah İzmir?e 15 günlük tatile gittim. Öyle bir 15 gün yaşadım ki İclal abla, ölene kadar unutmam ben o olayları. Eve döndüm, ve senin kitabını elime aldım. Kitap başladı "sanki hiç vedalaşmamışım biriyle... " şaka gibiydi İclal abla, şaka gibi... Öyle yazılar yazmışsın ki her sayfayı okurken "yaşamaktan" ellerim titredi... Ve ağlamaktan... Ağlaya ağlaya okudum senin kitabını. Bence de haklısın; "bitti'nin rengi bordoya yakın bir kırmızı galiba... " ve yine senin dediğin gibi " her giden götürüyor bizden bir şeyleri... " daha 15 yaşında milyonda bir insanın başına gelen şeyleri yaşıyorsam, ve bunları "bittikten" sonra senin sayende okuyabiliyorsam, teşekkür ederim İclal abla... Çok teşekkür ederim... Ve gerçekten her zaman yaz, ama hiç bitmesin...

BURCU YEŞİLYURT

"Sana güzel bir yaz günü gelmiştim. Karlı bir sabahta gidiyorum. Beş mevsim yaşanmış beraber; Beş mevsim bir iç denizi " Karartmaya yetti. İşte böyle sevgili... Biz artık seninle haritada iki küçük su lekesi, Hiç bir nehir kavuşturamaz bizi" İclal abla seni cok seviyorum .

BURCU YEŞİLYURT

Bir çiçeğin açmak için sebepler bulduğu gibi, yaşama dair sebepler bulmak için yaşıyorum. Eğer bir gün gelirde yaşamak için bir sebep bulamazsam ölmek için bir sebep bulmuşum demektir... İclal abla seni çok seviyorum... :)))

BURCU YEŞİLYURT

Hayat hiç bir insan için ağlamaya değmez. Zaten değen insan ağlatmaz. Yine de ağlamak istiyorsan başını dik tut ki göz yaşların ağlatan kadar alçalmasın. Ben senin için olmasam bile sen benim için her zaman varsın. İclal Abla, seni magazinden tanımak değil de, konuşarak tanımak istiyorum. Msn adresim forum da var lütfen...

BURCU YEŞİLYURT

Kısa bir öyküdür hayat, uğruna upuzun acılar çektiğimiz. Kısa bir türküdür hayat, bir daha söylemek için delirdiğimiz... İclal abla lütfen bir cevap ver, seninle tanışmak istiyorum. Seni seven hayranın Burcu... :))

BURCU YEŞİLYURT

Selam İclal Abla, dayanamadım yine yazdım. Seni çok seviyorum yaaaaa, sen benim bir tanecik ablamsın. Neyse İclal Abla, kendine iyi bak, seni seviyorum... :))

mustafa özyürek

Ben Kayseri?den Mustafa Doğukan... Benim için umut - mutluluk - yaşama sevinci -aşk - yağmur ve her şeysin... Seni çoook seviyorum... Bende senin gibi yazılar yazıyorum... Tabi ki sen çoooook farklısın... Ben senden bir adet resmini istiyorum... Sen diyorum çünkü, yüreğimde benimlesin... Bütün kitaplarını okudum, kasetini de aldım... Eksik olan tek şey resmin, odama asmak istiyorum... Beni kırmazsın umarım... Lütfen... Adresimi veriyorum biliyorum ki yollayacaksın... Ziya Gökalp Mah. Gökçeli Sk. Goncagül Ap. C Blok No: 2 Kocasinan / Kayseri

mustafa özyürek

yine seni düşünüyorum... ve yine seni yazıyorum, bu cansız kalem seninle hayat buluyor, bak ... zaman durdu seni düşünüyor... odamdaki herşey seni kıskanıyor... okuduğum kitaplar bana küstü... sessizlik var bu odada, tıpkı dudakların gibi... güzel bir müzik kokuyor bu odada, bakmaya kıyamadığım KIZIL saçların gibi... m.d.

mustafa özyürek

Biliyorum bana çok uzaktasın, Biliyorum bir imkansızı hayal ediyorum, Ama olsun, senin hayalin bile inanılmaz bir mutluluk veriyor... Biliyomusun senin adını ""HAYAL BAHCESİ"" koydum, ve bu hayal bahçesini umutlarımla besliyorum.... Kimbilir belki de bu hayal bahçesi sessiz sedasız solup kaybolacak... Kimbilir belki bu hayal bahçesinde rengarenk çiçekler açacak.... m.d.

berat yildirim

İclal Abla, öyle bir kitap yazmışsın ki, okuyunca sen oluyorum! Çok içtensin! Ben seninle tanışmak isterim! Lütfen bana iyi yada kötü bir cevap yaz!

duygu

Merhaba İclal Hanım, İyi ki bu kitabı yazmışsınız, iyi ki varsınız, devamını bekliyoruz.

BURCU YEŞİLYURT

Hayatın her anından ve her renginden zevk al, çünkü beyaz kalenin bile siyah gölgesi vardır... Seni seviyorum İclal Abla, seninle tanışmak istiyorum. Lütfen iyi kötü bir cevap bekliyorum lütfen... :)

BURCU YEŞİLYURT

Selam İclal Abla, sana yazmadan yapamıyorum... İclal Abla, seninle çok tanışmak istiyorum. Seni sadece kitaplarından ve magazin dünyasından tanıyorum. Seni yakından görmek çok istiyorum, lütfen. Neyse, hayatın anlamı olan İclal Abla, seni çok seviyorum. Bu arada seni destekleyen Epsilon Yayınevi?ne teşekkürler... .

burcu yeşilyurt

Kendini yorgun hissetsen bile Bir hata sana zarar verse bile Göz yaşların gözünü yaksa bile Kimse gayretini farketmese bile Hatta herşey hiç bir şey olsa bile Vazgeçme........ YENİDEN BAŞLA...............!!!! Kendine iyi bak İclal abla, seni çok seviyorum, bu arada kitabın bir harika, en kısa zamanda 4. kitabını bekliyoruz.....!

burcu yeşilyurt

Selam İclal abla: kitabını okuyalı biraz zaman oldu ama yazdıkların hala aklım da. Okurken çok etkilendim, anlatmak zor geliyor. İclal abla, sana şunu söyleyeyim ki seni çok seviyorum. Hayatın her zorluğuna rağmen, o sıcak gülüşüne bayılıyorum. Neyse İclal abla, yaşamın sana tüm dileklerini vermesi dileğiyle, kendine iyi bak. Bu arada tek isteğim e-mailime cevap verirsen sevinirim. Seni çok seven Burcu Yeşilyurt... :)

seyda tokmak

Çok mükemmelsin, tabi seni mükemmel kılan kitaplarındaki düşüncelerin, fikirlerin, hayat tecrüben. Seni bunlardan, yani kitaplarından tanıyabiliyorum. Seni yakından tanımayı çok isterdim. E-mail atacaktım ama adresini internette bulamadım, 1 gün boyunca internette dolaştım ama bulamadım. Sana ulaşmayı çok istiyorum çünkü senin şiirlerin benim aşkımın filizi. Gerçi kitabında sevgi hakkında değişik şeyler yazmışsın. Bunları senden soru cevap şeklinde duymak isterdim. Kitap harika. Çünkü hayattan esintiler var, hayatın gerçekleri var. İnşallah sana ulaşabilirim.

damla

Sevgili İclal merhaba, yüzündeki gülümsemenin hiçbir zaman solmamasını diliyorum, unutmaki hayat herşeye rağmen çok güzel. Bazen herşey üzerime üzerime geldiğinde, alırım kitaplarını önüme, yüzündeki gülümsemeden etkilenip rahatlar ve dalar giderim, uzaklara... İşte bu gülümsemen biz sevenlerin için o kadar değerli ki.. Aktardıkların o kadar kıymetli ki... Bunu tahmin edemeyip yüzünü asar, seni sevenlerle dolu kitleni ihmal eder, okumamız için kitaplarını önümüze sunamazsan, işte o zaman bizim içinde hayatın bir anlamı kalmayacaktır. Sevgilerimle... Damla

murat turak

Ahmet Altan'dan sonra kaliteli ama ucuz kitap basanlardan bir tanesiydi İclal Aydın.. Vatan gazetesindeki sımsıcak yazılarından tanıdığımız yazarın makale tarzındaki yarı anı, yarı hayata dair yazıları büyük bir tebesümle okudum.. En çokta 17 yaşına dair yazısını beğendim.. Herkeste öyle mi olur bilinmez ama 17 yaşın bende çok ayrı bir yeri var.. Ben İclal'den güzel yazılar bekliyorum.. Daha ne bekliyor ki!!!

hilal

Başarısı kadınlar tarafından kıskanılmayan ender bayanlardansınız sanırım. Kitabınızda anlattıklarınız insanın o kadar içine işliyor ki, sanki benim yaşadıklarımı anlatıyorsunuz. İnsanı hüzünlendiren ama yaşam sevinci aşılayan bir üslubunuz var. Harika bir kitap. Bu kitabınızı da elime aldım ve bitirmeden bırakamadım. İyi ki bir yazarsınız:)), sizce gerçekten "hayat her şeye rağmen güzel" mi?

FATIH

Ne kadar anlatırsan anlat, anlattıkların karşındakinin anlayacağı kadardır.

elif çelik

Merhaba canım ablacığım. Evet senin yüzünden aşık oldum, hatırlıyor musun sana da bahsetmiştim. Ama kızıyorum sanma, iyi ki seni tanımışım ve senin sayende onu tanımışım. Sana sonsuz teşekkür borçluyum. Hayatımı güzelleştiren mükemmel kadın, senin sayende sevmenin tadını öğrendim, beklemeyi, sabretmeyi öğrendim sağ ol. Hayatım seninle renklendi desem yeridir. Hayatın boyunca sevgili kızın ve aynı zamanda yeğenim olan sayın Zeynep Lal hanımla birlikte ömür boyu mutlu, huzurlu, sağlıklı olmanız dileğiyle. Sizi çok seviyoruz. En çok da ben seviyorum. Yeni kitabını bekliyorum. Ve Elazığ?a gelmeni. Unutma her şeye ve herkese rağmen hayat güzeldir değil mi? Allah?a emanet ol, yavrunla sevdiklerinle beraber. Her zaman yanındayız.

hulya akar

Sevgili İco, Seni geç tanımama rağmen kendimi şanslı hissediyorum. Bazen bana yok canım insan bu kadarda iyi yada hayata toz pembe bakmaz diyorum ama sana, samimiyetine inanıyorum. Tüm kitaplarını aldım ve her zaman kitapçıya uğrayıp yeni kitabın çıkmış mı diye raflara heyecanla bakıyorum. Ne olur bizi uzun sure sensiz bırakma olur mu? Bu ilk e-mailim ama son olmayacak. Seni çok seviyorum.

evren gazioğlu

Beni zaten tanıyorsunuz bende sizi tanıyor ve seviyorum. Köşe yazılarınızda bir hüzün var, her gün artan bir keder. Sebebini bilmiyorum ama bu beni çok üzüyor. Keder düşmesin gamzelerinize, gölge düşmesin yüreğinize. Hayranınız Evren/İzmir

Tolga SEVİNİR

İşte insan, işte yazar, işte insan benliği.

nur koçer

Seni çok seviyorum, o tatlı sesin hele gamzelerin bugüne kadar tüm resmini almaya tüm eserlerini almaya çalıştım lütfen mail at bana, hayranınım.

iilknur

Yüreğindeki o güzel sesi bizlerle paylaştığın için sağol be.

çiğdem yücel

Aslında bu tür bir şeyi daha önce hiç yapmadım. Yani bu hayranı olduğum birine attığım ilk mailim. Umarım okursun İclal abla. Hayat güzeldir, bitmiş aşklar emanetçisi ve yaz bitmesin kitaplarını okudum hatta yaz bitmesin kitabını daha dün gece başladım ve 2.30-3.00 saatte bitirdim. Diğerleri gibi bayıldım bu kitabına da. Ben senin mail adresine ulaşmak istiyordum ama kitapta Epsilon yayınevinin adresini görünce buradan da ulaşabilirim dedim ve işte başladım yazmaya içimden gelenleri. Benim mail adresim: cigdem. yucel@mynet.com bu maillere yada bu yorumlara cevap verip vermediğini bilmiyorum ama umarım cevap veriyorsundur. Bana ne olur cevap yaz olur mu. Seni çok sevdiğimi unutma. Kendine iyi bak. Kızını da öp benim için. Bye. Çiğdem Yücel/Bursa

ERBİL SARICA

Merhaba, ilk 3 kitabını da, kasetini de ilk çıktığı gün aldım. Söylenecek o kadar çok güzel söz var ki; belki de bu mükemmelliğe yoktur söylenecek bir şey... O kadar güzelsin ki bunu zaten biliyordum ama Kavram Dershanesinin ödül töreninde bir kere daha onayladım. (kitaplarımı imzalamıştın yanına oturdum ) kitaplar süperdi. Bence Epsilon Yayınevinin yapacağı tek bir şey var ''iclal hnm hadi kitap '' bu okur kitlesi bu kadar kitapsız bırakılmaz demeliler. Muhteşem bir anne, muhteşem bir yazar, hele o rahatlatıcı bütün negatif enerjiyi kökünden silen sesin iyi ki varsın... İclal abla seni çok seviyorum Lal 'i benim için öpermisin? Bizi kitapsız bırakma öptüm.

jülide kaya

Bilgisayar aldığımıza sana ulaşabildiğim için seviniyorum.Daha ilk programını izlediğim zaman ekrana yapıştım kaldım.Sende birşey vardı beni çeken.Yüzümüzün benzerliğí,anne babalarımızın ayrılığı,senin babana benim anneme duyduğum özlem, birbirine çok yakın zamanlarda doğum yapmış olmamız,benim kardeşimin çalıştığı sürücü kursuna gitmen,okuduğun o şiirlerde benim duygularımı anlatman vs...Sana 2 sene önce bir mektup yazmaya karar verdim ve yazdım da.Sayfalar dolusu.Bir gün yetmedi hep ertesi gün birşeyler ekledim ama hiçbirzaman sana gönderemedim.Sadece hatıra diye saklıyorum.Bilmiyorum bunu da okuyabilecek misin? Ama bütün ürettiğin şeylere hayranım.Programın daima mükemmeldi.(Sensiz televizyonların çok şeyler kaybettiğini düşünüyorum).Eşimden sevgililer gününde aldığım engüzel hediye senin cd'ndi.Kitaplarının hepsini birer günde okudum.Devamının gelmesini bütün kalbimle diliyorum. HAYATTA EN ÇOK İSTEDİĞİM ŞEYLERDEN BİRİ SENİNLE TANIŞMAK.....EMİN OL Kİ KİTABINDAKİ GİBİ HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRAMAYACAĞIMA EMİNİM!!!!!!!!!! EŞİNLE,SEVGİLİ KIZIN ZEYNEP LAL İLE MUTLU, SAĞLIKLI,BAŞARILI VE BİZİM İÇİN HER YÖNDEN ÜRETKEN BİR ÖMÜR GEÇİRMENİ DİLİYORUM******

özlem zuhal arda

Merhaba İclal Aydın; Her zaman ki gibi kitabın sonunda, okuyucuya işte budur dedirtmeyi başardınız. Kitabı okurken, yazılanlar insanın içine işliyor. Müthiş bir duygu yoğunluğu var. İnsan bir şeyler yaşarda, bu duygularını kelimelerle ifade edemez ya, sizin kitaplarınızda bu duyguların ifadesini buluyor insan. Tek kelimeyle mükemmel. Kitaplarınız, derginiz ve köşe yazılarınız tek kelimeyle dört dörtlük. İnsana dair her şeyi bulmak mümkün. İyi ki varsınız. Yazmayı sakın bırakmayın olur mu? Sizi seviyorum. Sevgiyle öpüyorum...

berivan ata

İclal Abla mükemmel yazıyorsun.bütün kitaplarını okudum.hepsi birbirinden harika. Yeni bir yazmanı bekliyorum.emin ol omu da okuyacağım. Sen birtanesin.kitaplarını hiç bıkmadan okudum. Seni çok seviyorum. Eşinizle ve güzelliğini sizden almış kızınızla bir ömür boyu mutluluklar diliyorum öptüm.

filiz ibalak

Her yaptığınla harikasın. Dergin için bir önerim var, bence derginde İkbal Gürpınar'da bir köşe sahibi olmalı.Çünkü siz bir birini tamamlayan iki kişisiniz.Mail gönderirsen çok sevinirim.Seni çok seviyorum.kızını benim için öp.

esra karaer

Gerek kitaplarınız gerekse gazetede ki yorumlarınız hepsi iyi. Fakat size ulaşıp söylemek istediğim bazı şeyler var. Eminim diyeceksiniz ki herkes böyle. Evet herkes böyle. Olsun. Ben şansımı sonuna kadar zorlayacağım size ulaşmak için. Yada siz bir gün izin verirsinizde e posta adresinizi alırım. Kim bilebilir. Sadece bir şans yada bir dert ve yorum ortağı yada bir abla olarak sizinle karşılaşacağız içimden bir ses böyle söylüyor. İnşallah o zamana kadar başarılarınız daim olur.

Melek Koca

Senin yazi seklini sadece söyle özetlemek istiyorum, sakin ellerle yazilmis, beyinde ucusan düsünceleri düzenleyip yaziya dökmek gibi birsey.. Her okudugumda agladigim siirin kar, bir babaya yazilacabilcek veya bir sevgiliye, can dostuna bir arkadasa en güzel sözler.. Beni bu kadar etkilemesinin nedeni, hic babamin olmayisi, bana sana verilen ögütleri verebilecek, el ele gezebilecegim, sonrada fotoraflarda, karli gecelerde hatirlayabilecegim. Bence en cokta teselli arayan insanlara hitap edebiliyorsunuz bu yazilarinizla.. Ama bende sizden bir roman bekliyorum, sizin siirsel yazi tarzinizla yazilacak bir kitap, melankolik ve allak bulak olunacak birsey, sadece daha cok cesaret toplayip elinize almaniz gerekecektir bir roman icin, ama sizin bunu basarabileceginize cok eminim.. Belki yillar alacaktir, ama oldugunuda yillardir listelerden düsmeyecek bir roman olacagindan eminim.Yani sizi özlemeye ragziyim, eger yillarca sürecek romanlara baslamaya karar verirseniz.

harika eylül esmer

İclal abla gerçekten çok güzel yazmışsın. Biz sınıfta arkadaşlar arasında kitap değişimi yaparak okuruz kitapları. Ama senin kitabını sınıftaki herkes aldığı için değiş-tokuş yapılmadı. Umarım bu yakınlarda başka kitaplar da çıkarırsın. Sabırsızlıkla bekliyoruz.

hulya yılmaz

Siz gerçekten harikasınız çünkü yasam ve hayat zor. Ama sız bütün bunlara rağmen hayattan hep iyi şeyler buluyorsunuz. Mutlu olmayı biliyorsunuz yani sızı okudukça hayatı daha çok seviyor ve daha çok bağlanıyorum.

serap kiriş

Yüreği kadardır insan, biliyorum ki senin yüreğin kocaman... Neden mi? Çünkü biliyorum ki sen mükemmel bir eş, mükemmel bir anne, mükemmel bir yazar... Ve en önemlisi mükemmel bir insansın...

Asli Akkoyunoglu

Seni ilk seyretmeye başladığımda içimde tarif edilemez bir yurdum insani özlemi büyümüştü. Öyle ya uzaklardaydım ben, tıpkı seninde bir zamanlar olduğun gibi. Kitapların, şiir kasetin TV programların hepsi hepsini almış okumuş dinlemiş yalamış yutmuştum. Bizim buralarda Türkçe kitap satan kitapçı sayısı az. Kitapçı da senin yeni kitabini görünce hiç düşünmeden aldım ve hemen bir çırpıda okudum. Bazen düşünüyorum acaba sen benim Türkiye den bu uzaklara gelirken yanında, içinde getirmeyi unuttuğu öteki yada yada... Gerçek ben misin diye? Seni sevgiyle takip ediyor ve keşke bende düş kırıklıklarımı, anılarımı, sevgilerimi, umutlarımı yani hayatimi paylaşabilsem onunla diye diliyorum. Kendine ve kızına iyi bak sevgiyle kal...

yasemin önde

Yaz Bitmesin?i bugün bitirdim serviste. Kitabı temmuzdu aldım... İnsan sevdiği yazarı bu kadar bekletir mi hiç? demeyin. Kışa daha çok yakışıyor içindekiler. Adı Yaz Bitmesin olsa da... Cıvıl cıvıl bir kapak değil beni cezbeden. Hüzün, samimiyet, hayranlık, kendinden bir şeyler bulmuşluktu beni İclal Aydın?a götüren. Size hep yazmak istedim. Ama hep erteledim. Suskun hayran olmak istemiyorum artık. Ben de 7yıldır kendimce kelimelerle dans ediyorum. Siz benim pusulamsınız. Kaleminiz duygularıma hitap ediyor. Yabancılık duymuyorum. Ve sizi çok seviyorum. Sizin e-mail adresinizi bilmiyorum. Eğer gönderirseniz mutlu olacağım. "sadece "sevilmek"harekete geçirir donmakta olan bir kalbi".

rasit

İCLAL hanımın bu kitabında da kardeşinden , babasından bahsetmesini beklemiyordum ama yapmış, kitabın devamında genel olarak yine aynı şekilde öyküleri çok güzel seçiyor. Etkileyici konuları insanlara çok uzak olmayan ve duygusal olmasını çok seviyorum içimdeki duyguların çoğu kez kelimelere karşılık bulamıdığım kısımlarını görüyorum

HEVAL KILIÇGEDİK

İnsan okuduğunda gerçekten laf olsun diye değil kendini bulduğu bir kitap. Bütün kitaplarınızı okudum okumaya da devam edeceğim. Bu muhteşem kitaplarınızın devamını bekliyoruz. Ayrıca eşiniz kızınız ve siz çok tatlısınız. Umarım hep mutlu olursunuz.

mehmetbuyukakgul

Harika bir kitap olmuş İclal Abla sen hep yaz olurmu?

nazile

Kitap öncelikle İclal Aydın'ın bu işte yetenikli olduğunun bir kanıtı daha olarak gösterilebilir.Ama artık bu gazete,dergi yada çeşitli yayın organlarında köşe yazısı yazıp da daha sonra bunları bir araya getiren yazarlar iyice çoğaldı.Bu da artık açıkçası beni biraz sıkmaya başladı.Tıpkı aynı yemeği ısıtıp ısıtıp tekrar yemeye benziyor.Madem bu konuda yetenekli olduklarını düşünüyorlar o zaman sadece kitaba ayrıcalık vermeleri gerekmez mi?Bence İclal Aydın gibi kaliteli insanların asıl amaçları böyle kısa yollardan kitap çıkartmayı değil de daha orjinal ve daha yaratıcı işler gerçekleştirmeleri gerekli.Herşeye rağmen kitap çok güzel.İclal Aydın'a edebiyat dünyasına böyle bir kitap kazandırdığı için teşekkürler.

ayhan canayakın

Kitabınızın baştan birazını okuma fırsatım oldu. Tamamen bizim yaşadığımız ve ya yaşayabileceğimiz yazılardan oluşmuş. Seni ilk kez sıcak saatler dizisinde görmüştüm iyi ki görmüşüm senin yüzünü gördüğümde içimde bir mutluluk fırtınası kopuyor. Bu sadece bende olan değil sana gönül veren tüm insanlarda oluyor diye düşünüyorum.

merve karaoğlu

Senin kitabını bana bir arkadaşım doğum günümde armağan etmişti " oku bak, tam senlik" diye. Onunla zevklerimiz pek uymaz aslında, kitabı koydum masama. Ertesi sabah İzmir?e 15 günlük tatile gittim. Öyle bir 15 gün yaşadım ki İclal abla, ölene kadar unutmam ben o olayları. Eve döndüm, ve senin kitabını elime aldım. Kitap başladı "sanki hiç vedalaşmamışım biriyle... " şaka gibiydi İclal abla, şaka gibi... Öyle yazılar yazmışsın ki her sayfayı okurken "yaşamaktan" ellerim titredi... Ve ağlamaktan... Ağlaya ağlaya okudum senin kitabını. Bence de haklısın; "bitti'nin rengi bordoya yakın bir kırmızı galiba... " ve yine senin dediğin gibi " her giden götürüyor bizden bir şeyleri... " daha 15 yaşında milyonda bir insanın başına gelen şeyleri yaşıyorsam, ve bunları "bittikten" sonra senin sayende okuyabiliyorsam, teşekkür ederim İclal abla... Çok teşekkür ederim... Ve gerçekten her zaman yaz, ama hiç bitmesin...

pnr sbc

Her okuduğumda anlamamışçasına, hiç okunamamışçasına, tekrar tekrar aynı hevesle okuyup aynı tadı alıyorum. Yaşıyorum o anları. Aynı zamanda konuşmaktansa yazmayı seven beni kamçılıyorsunuz. 14eylül doğumlu olmak böyle bir şey herhalde sonbahar mahsulü gibi nadirlerden... Kitapların isimleri beni ilgilendirmiyor beni içindeki derinlikler ilgilendiriyor ne olur yaz bıkmadan yaz... Ben yazarken yaşamayı unutuyorum, okurken yaşamayı seviyorum... ?

kerime dogan

Bu size beşinci mail ne olur artık sitede çıksın ayrıca İclal abla kitap çok güzel tebrik ederim

emel

Sizin şimdiye kadar çıkardığınız tüm kitaplarınızı okudum. Bu kitabınızı da çok beğendim. Sizi çok içten ve samimi buluyorum. Başarılar

kerime dogan

Kitap çok güzel İclal abla yenisini bekliyoruz inşallah en kısa zamanda çıkarırsın.

kerime dogan

Kitabın çok güzel olmuş İclal abla devamını sabırsızlıkla bekliyorum sana mektup yazmak istiyorum bana adresini yazar mısın? Seni seviyorum.

pempeçigdem olgun

Hayat bir lokma bir hırka diye başlanılan serüvenmiş, işte bu serüvenin içinde en güzeli küçük hediyeler almanın verdiği mutluluklarmış. İşte bu yüzden yazmış olduğunuz kitaplar en değerli hazinelerimiz. Size çok teşekkür ediyorum ki benim gibi kitap kurdu olan bir insanın kütüphanesinde yer aldığınız için sevgiyle kalın :) :):)

ali can

Merhaba sevgili İclal hanım şu ana kadar çıkarmış olduğunuz kitapların hepsini okudum yazılarınız o kadar güzel ki insanın iç dünyasını aydınlatıyorsunuz yazılarınızda çok samimi ve duygusalsınız bu yönünüz beni çok etkiliyor yeni eserlerinizi sabırsızlıkla bekliyorum bana arkadaşlarım İclalci diye hitap ediyorlar bir üniversiteli olarak seni içtenlikle takdir ediyorum hayatta gülmek için hiçbir geçerli sebebi olmayan bir insan olarak hep beni mutlu et olur mu kendine sevenlerin için iyi bak

ece doğan

Hani insan sevdiklerini görünce içinde bir kıpırtı hisseder ya senin içinde olduğun her şey bana(sanırım herkese) aynı hissi veriyor. Bu hissi fazlasıyla yaşattın bu kitabında da Harikasın... Fazla söze gerek yok :)

A. Aydın

'Bana okurunu söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim!". İlk yorum başta olmak üzere "yazan" (Dikkat edilsin:yazar değil!) kişinin hedef kitlesi ortada. Çok "hanım" bir insan İclal Aydın; ancak keşke şu arabesk yaveleri yazmasa!

kerime dogan

Anlatımıyla içeriyle süper bir kitap bir solukta bitirdim çok güzel başarılarının devamını diliyorum seni çok seviyorum

arzu aç

Ben ferah sizi hayranlıkla takip ediyorum 2 kitabınızı da okudum. 3.sünü okuyamadım ama mutlaka alıcam. Çok güzel şeyler yazıyorsunuz bence böyle devam edin. Yeni kitaplarınızı bekliyoruz kendinize iyi bakın.

Mehmet Önder

Hatırlıyorum da geçmişi, daha çok İco nun geçmişini. Ne çok zaman olmuş ne çok değişmişiz hepimiz. Brt deki hayat güzeldir, daha çok yeni bir isim İclal Aydın. Pek kimse tanımıyor onu. Genç, masum bir ifade var yüzünde. Sonra kitaplar, yeni programlar, gazeteler ve bugün. Aslında mutlu değilim bu duruma. Kıskanıyorum onu geçmişinden beri tanımayanlardan. Haksızlık diyorum bugün ona sahip çıkanların söylediklerine. Geçmişinde ona haksızlık yapanlar bugün yağcıları oynuyorlar. İco da değişti aslında. Konuşmalarıyla, yazılarıyla, ama biz görmüyoruz bunları. Görmek istemiyoruz...

burcu sengor

İCLAL AYDIN..... ablacım sen varya müthiş birisin... sana her geçen zaman biraz daha hayran oluyorum... çok samimi söylüyorum acayip derecede seviyorum seni... ayrıca seni tanımayı da çok isterdim... kitaplarını okuduğumda kendimden bir şeyler mutlaka buluyorum... sen nasıl bir varlıksın SAYIN İCLAL AYDIN??? seni yürekten kutluyorum ve yüreğinin hiç değişmemesini diliyorum... Başarılar ve sevgiler.......

Kemal Yalçın

Kitapınız süper sizden beni dinleyip benim yaşadıklarımıda bir kitapta toplamanız için cevap bekliyorum şimdiden sağolun

ezgi yalım

Selam İclal hanım. İzmir'den Ezgi ben kitaplarınız birer harika. Sizi tek kelime ile tanımlayabilirim. Mükemmelsiniz!

TUBA ERDOĞAN

İCLAL Ablacım,mimiklerin ve ses tonunla beni çok güzel etkiledin.Seni ilk tanıdığım zamanı hatırlayamıyorum.Benim için Hayat Güzeldir programıyla başladı samimiyetin artması. Okuldan gelince tvyi nasıl açacağımı bilemiyordum.Daha sonra günde kaç kez çevirdiğimi sayamadığım ve halen teybimden çıkarmadığım o muhteşem kaset.Favorimse küçük Lal'e yazdığınız şiir, her dinlediğimde gözlerimin sulandığı o şaheser.Ardından Hayat Güzeldir,Bitmiş Aşklar Emanetçisi veeeee Yaz Bitmesin.Hiçbirini kaçırmadan takip ediyorum.ayrıca köşe yazılarınız geçilemez, sabahın günaydını.Masamın üzerinde duran Yaz Bitmesin'i, kitaplığımın baş köşesine koyabilmem için yenisi gerekiyor umarım gecikmez.Bu arada Lal'i de unutmayalım.yumuşacık tombik yanaklarından öpüyorum.fazla uzatmışım ama farkında değilim.sıkmadım inşallah.Kendinize iyi bakın.Öpüyorum

SELMA GÜRKÖK

Sana gönderilmiş mailleri okuyunca kendimi çok garip hissettim düşünsene İclal abla herkes tüm yüreği ve içtenliğiyle açılmış sana maillerini vermişler adres yazmışlar... Bu kadar çok sevilmek ve okunmak eminim ki çok büyük emek istiyordur... Bende bir gün kendi yazılarımı seninkiler gibi mutlulukla okuyan dostlara okuyuculara kavuşacak mıyım acaba? Bu güzel insanların ve yazdıklarının tadını çıkar.

EMRE AYVAZOĞLU

Bence İclal hanım çok iyi bir yazar ama bu kitabı sırf yazmak ve mali kaygıdan dolayı yazıldığı izlenimi verdi bana sakın yanlış anlamayın ben İclal Aydın?a hepinizden daha hayran biriyim ama bu kitap sırf yazmak için yazılmış içindeki iki hikaye hariç yinede kutlarım önceki kitabı için şiir kitabını bekliyorum

mustafa dogukan

Yaçok güzel bir kitap diğer kitaplarınızı da aldım onlarda mükemmel... Kasetinizde aldım o bambaşka... Mükemmelsiniz... Bende bir kitap yazıyorum... Genç aşık isminde... Bitince size göndereceğim... Bana yardımcı olusun dimi...

Yaşar ŞAN

İclal Aydın'ın bu kitabını sevdim. Bunda harikalığı yetti ve etkili oldu. En büyük heyecanımla kendimi bulucagım yeni satırlar bekliyorum. Teşekkürler...

DERYA

İclal abla seni çok seviyorum harika bir kadınsın çok tatlı ve çok sevimlisin sana hayatın boyunca başarılar ve mutluluklar diliyorum

SELMA GÜRKÖK

İclal abla yazıların şiirlerin hayata yeniden yeniden tutunmamı sağlıyor seni çok seviyorum. Senden ilham alarak, özenerek bende yazıyorum. Sen benim dostumsun kendimi kötü hissedince resmine bakıp. Seni okuyup rahatlıyorum. Üniversite öğrencisiyim. Bolu da okuyorum. Ben de yazıyorum ve arkadaşlarım bana küçük İclal diyolar. Mutlu oluyorum. Yazılarımı okumak istersen sevinirim bana ulaşır mısın: selmayanki@mynet.com

Burçin Altınbaş

Bu kitapta aynı "Hayat Güzeldir", "Bitmiş Aşklar Emanetçisi" gibi ölesiye uzagımdakinin hasretini, annem kadar yakınımdakilerin degerini verdi bana... Yine aynı kadın, yine akıl sır erdiremedigim; aynı zamanda elimden düşüremedigim bir kitap, ve yine bana en az ben kadar yakın yazılar... İnsan kendine o kadar az şeyde kendini bulur ki bu ülkede; hele birde hasretle büyümüş, 21'inde evinden ayrı, bigün gülmekten ertesi gün aglamaktan patlayabilecegini düşünmüş, gencecik bir üniversiteliyse... Gerçekten çok az şeyde bulur kendini beraberinde kaybetmekten korktuklarını. İclal abla (size abla diyorum çünkü o kadar içime aktı bu yazılar ve en çok bu satırlarda dost omzunda buldum kendimi) çok güzel olmuş, laf olsun diye degil vallahi çok inandım gerçekten çok güzel olmuş. Bilmiyorum sen bu yazıları okurmusun, ama eger okuyorsan; sana ulaşabilecegimiz kendine ait bir web sayfan varmı? Kızma varsada ben bilmiyorum:)))sadece iletmek istedigim bikaç yazım var, cevplaman için degil ne kadar meşgul oldugunu tahmin edebiliyorum, sadece okumanı isterim okadarcık! Epsilon?un sayfasındada bulamadım...

Burçin Altınbaş

Bu kitapta aynı "HAYAT GÜZELDİR","BİTMİŞ AŞKLAR EMANETÇİSİ" gibi ölesiye bana uzak olupta özledigim ve annem kadar yakınımdakilerin degerini verdi...yine aynı kadın,yine akıl sır erdiremedigim aynı anda elimden bırakamadıgım bi kitap,ve yine o sıcak,içime akan yazılar...İnsan okadar az şeyde kendini bulur ki bu ülkede hele bide hasretle büyüyen,evinden uzakta,gencecik bi üniversiteliyseniz....Enbüyük heyecanımla kendimi bulucagım yeni satırlar bekliyorum...

m.saltuk arıkan

İclal Aydın?ın birde şiir kasetini dinleseniz asla yalnız olmadığınızı çektiğiniz sıkıntıların sadece sizlere ait olmadığını anlarsınız. Favorim servet Kocakayanın sesi içinize hiç böyle işlemedi buna inanın. İclal Aydının her zaman dediği gibi

hakkı tunçkol

Aslında bu başlık çok iyi oldu çünkü sana e-mail atabilmek ulaşabilmek çok zor sanırım. Aslında bu kadar üstelememek gerekir belki bunca seveni olan bir yazar, herkese mesaj yazmaya kalkacağına bir kitap yazar daha iyi. Yaz bitmesin bu yaz okuduğum en hoş kitaplardan birisi kendimden o kadar çok şey buldum ki onda. Sıcak bir o kadarda samimi bir kitap olmuş. Ama şunu söylemem gerekir ki gün geçtikçe sözcüklerin daha da güzel geliyor. Başarılarının devamı dileklerimle.

guzin

Doğrusu söyleyecek söz bulamıyorum. Bu kadar mı güzel ve akıcı olabilir bir kitap her seferinde dönüp tekrardan okunacak bolümler var. Özel hayatında olduğu kadar işinde de son derece başarılı Yani mükemmel...

Gülşah Özdemir

Dili açık anlaşılması kolay ama çok basit. Biraz kafa dinleyip rahatlamak için ideal. Ama daha fazlasını istemeyin...

selim türk

Valla abla bir tanesin mükemmelsin... Her kitabın gibi bunu da okudum daha da iyi olmuş Ucuz yaptın kitabı herkes okuyabiliyor

BAHAR ÇIKIŞ

Hergün gazetede okuduğum bu yazıların bir kitapta toplanması ve benim onları tekrar okuyabilmem bana çok büyük keyif verdi. Bu yazılar için bana kattıklarınız için hayatıma yön vermemi sağladığınız için kısaca her şey için teşekkürler sevili İclal Aydın. Hep hayatımda olman dileğiyle...

irem kurt

Yaz Bitmesin kitabınız çok güzeldi. Zor buldum ama okuduğuma değdi. Başarınızdan dolayı sizi tebrik ediyorum.

betul yilmaz

Ben Üniv. Öğrencisiyim... Bu sene son. Seneye öğretmenim... Denizli'de oturuyorum... Ülkemin uzak şehirlerine öğretmen olarak gittiğimde yanıma ilk alacağım şeyler sizin kitaplarınız... Yalnızlığımı yabancı bir şehirde ancak sizin kitaplarınız giderebilir sanırım... Kitabın harika gerçi bana yabancı gelmedi çünkü köşe yazılarını kesip saklıyor ve ne zaman moralim bozuk olsa yada canım sıkılsa çıkarıp okuyordum ama şimdi elimde toplu bir kitap halinde var... Her şeyi çok yalın anlatıyorsun bazen hüzünlenip gözlerim dolsa da okurken yinede çok güzel yazılarınızı okumak... Bütün kitaplarını okudum bundan sonra da okumaya devam edeceğim. Sevgilerle.

Abdullah Simsek

Mrb. Ben 14 yaşındayım. Normalde siyasi ve döküman niteliğindeki kitapları okurdum. Fakat yurt dışına çıkarken orda İclal Abla'nın kitabını aldım. Beni tek kitapla içten fethettti. İclal abla hayata hep iyi yanından bakma gibi çok büyük bir meziyete sahip. Ama beni bu kadar etkileyeciğini bilmiyordum.Gerçekten Perfect olmuş ama çok kısa.Ucak kalktıktan 2 saat sonra kitap bitmişti.Meksika ya kadar üç kere bitirdim.

korhan COŞKUN

Bu haliyle iyi bir derleme, bu kitap yerine öykü, roman hikaye gibi hiç değilse deneme yazısı yayımlansa idi daha başarılı olacağı kanaatindeyim... Kitap herkesin hayatında belli başlı öğeleri kullanıyor, bunlarda tam bir bütünlük sağlamasa da göze fazla batmıyor. Roman bekliyorum sizden İclal hanım, şiir tadında romantik ve ağlatıcı... Eminin siz bunu yaparsınız...

Cagri EGE

İlk okuduğum kitabı olmasına rağmen, İclal Aydın'ın bu kitabını sevdim.Bunda doğallığı etkili oldu.Özellikle ''Aza Kanaat Ettikçe Hiçe Reva Görülen''adlı bölümdeki düşünceleri çabuk hoşuma gitti.

semiha korucu

Ben "Hayat Güzeldir" ve sabah programınızı elimden geldiğince takip etmeye çalışanlardandım. Sizde beni etkileyen anne yumuşaklığı ve güzel Türkceniz oldu. Son kitabiniz "Yaz Bitmesin'i" henüz bitirmedim. Aslında bir çırpıda bitirilecek akıcı bir kitap ama sindirerek ve her kelimesini özümseyerek okumak istediğimden bir haftadır elimde. Ben de yaz bitmesin istiyorum çünkü Almanya?da yasıyorum ve 3 yıldır sadece bu yaz 12 gün tatil yapabildim Türkiye'de. "başka bir ülkenin kışını, yazını, ilkbaharını, yasamak hep çok zordu, bunu hiç unutmuyorum... " kitabınızdaki bu cümle beni çok etkiledi. İçimdeki vatan hasretinin adını bu cümleyi okuyunca koydum. Sevgilerle...

fatma

Sevgili İclal abla ben denizliden Fatma Konya?da sınıf öğretmenliğinde okuyorum sizi çok beğeniyorum son kitabınız bir harika tebrik ederim sizi.

hilal yilmaz

Kitabınız çok güzeldi. Okurken kendimden çok şeyler buldum. Özellikle çalışan annelerin çocukları hakkında olan yazınız. Biliyor musunuz ben kapıyı anahtarla açmaktan nefret ederim. Bazen evde kimsenin olmadığını bile bile zile basarım. Çünkü benim de annem çalışıyordu. Bana mail atarsanız çoook sevinirim

fadime gezgin

Aynı aya bakıyoruz hep Aynı güneşe Nedense farklın yerlerde duruyoruz İnadına farklı bakıyoruz Aynı olan herşeye İclal abla ben Fadime size daha öncede buradan ulaşmıştım duşüncelerim kitabını ikinci kez okuyunca da değişmedi aksine pekişti "yine muhteşemsin" demekten başka bir tercih bırakmıyorsun bize:)))))))))))))))))

Gülçin Polat

Selam son kitabınla ilgili ilk yorumu ben yapmıştım, hem de okumadığım halde ama okudum sende bil istedim. Biraz geç oldu ama idare et. Okumadan üç yıldız vermiştim, hak geçmesin yalakalık olmasın diye. Şimdi notunu veriyorum ve İco seni çok seviyorum:)

Ayşe Haznedaroğlu

Son kitabın " Yaz Bitmesin " mükemmel bir kitap olmuş canım, akıcı anlatımınla, kelimelerinle her bir sayfada o "an" ları yaşadım adeta. Sanki karşımdaydın, karşılıklı kahvelerimizi yudumlarken laf lafı açmış uzun bir yolculuğa çıkmışız acı tatlı ne varsa, eski günlere, yaşanmışlıklara, hayata, hayatına dair. Hani " sevdiğim için ölürdüm üstelik" adlı yazında "siz de eğer benim kelimelerim için sevdiğiniz için tanımak istiyorsanız beni, boş verin tanımayın derim. Bu böyle bir bağ olsun aramızda." diyorsun ya... Aslında sözcüklerin ardındaki seni, içindeki küçük kızı gerçekten tanımak istiyorum. Evet kelimelerin, kalemin çok etkiliyor beni bu doğru ama tanıma isteğim sadece bunlardan ötürü değil. Doğallığın, içtenliğin, samimiyetin, sen oluşun, o sıcacık dost sesin ve bakışların, hayata bakış açın, duygu ve düşüncelerin, sana kendimi yakın hissedişim, sende benden bir şeyler buluşum ve daha pek çok şey. Sanki uzakta oluşundan dolayı uzun zamandır görüşemediğim ama yazılarıyla yüzüyle yanımda hissettiğim yakın bir arkadaşım, dostum gibisin. Seni seviyorum tatlı kız, "seni seviyorum" kelimesinin taşıdığı sorumlukla... Sorumluluk dedim çünkü bence "seni seviyorum" demek büyük bir sorumluluk taşır karşındakine karşı, eğer "seni seviyorum" cümlesini kullanıyorsan bunun tüm sorumluluğunu alman gerekir bence. Sevgi, arkadaşlık anlaşmak, paylaşmak, yaşamaktır her "an" ı, acıyı, tatlıyı, sevinci, hüznü... Dost elimi uzatıyorum sana kabul eder misin? . Yüzünden tebessümün, kalbinden sevgi eksik olmasın. Yüreğine, kalemine sağlık. Eşinle ve kızınla mutluluklar, iş hayatında da başarılar diliyor, sevgilerimi yolluyorum. Kendine iyi bak, dikkat et. Hayatının her döneminde güzel sürprizlerle karşılaşman dileğiyle... Bu arada benim de az çok yazdığım şiirler var, senin de görmeni ve eleştiri de bulunup fikrini dile getirmeni isterim. e-mailim ahaznedaroglu35@hotmail.com yazarsan bana çok memnun olurum. Ayşe Haznedaroğlu

meral demir

Her zaman ki gibi insanın kapılıp nasıl bittiğini anlamadığı; ama sonunda bir gülümseme, huzur ve umut bırakan bir İclal Aydın klasiği. Yeni kitabının çıktığını duyunca okumak için sabırsızlandım yazılarını takip ettiğim için biraz bozuldum. Yine de yazıların kitap hali, yeni bir resim görmek güzeldi. Sarı güzde yeni projeler, yazılarla buluşmak üzere.

çiğdem dikici

Merhaba İclal abla, 'Yaz Bitmesin' okuduğum ilk kitabın. Okurken bitmesini inan hiç istemedim. Ve her öykünün sonunda o güzel fotoğrafına baktım. Bence çok başarılı bir yazarsın. Kullandığın dil çok akıcı. En kısa zamanda diğer kitaplarını da temin edeceğim. Bu yorumu yazarken sana bakıyorum o güzel resmine. Sanki seni yıllardır tanıyor gibiyim. Umarım bu tılsımı ömür boyu taşırsın. Seni kocaman öpüyorum gamzelerinden.

halii sonkur

Her şey sende gizli/ yerin seni çektiği kadar ağırsın / kanatların çırpındığı kadar hafif. / kalbinin attığı kadar canlısın / gözlerinin uzağı gördüğü kadar genç... / sevdiklerin kadar iyisin / nefret ettiklerin kadar kötü. / ne renk olursa olsun kaşın gözün / karşındakinin gördüğüdür rengin. / yaşadıklarını kar sayma: / yaşadığın kadar yakınsın sonuna; ne kadar /yaşarsan yaşa, / sevdiğin kadardır ömrün. / gülebildiğin kadar mutlusun / üzülme bil ki ağladığın kadar güleceksin / sakin bitti sanma her şeyi, sevdiğin kadar sevileceksin. / günesin doğuşundadır doğanın sana verdiği değer / ve karşındakine değer verdiğin kadar insansın / bir gün yalan söyleyeceksen eğer/ bırak karşındaki sana güvendiği kadar /inansın. / ay ışığındadır sevgiliye duyulan hasret/ ve sevgiline hasret kaldığın kadar ona yakınsın / unutma yağmurun yağdığı kadar ıslaksın / günesin seni ısıttığı kadar sıcak. / kendini yalnız hissettiğin kadar yalnızsın / ve güçlü hissettiğin kadar güçlü. / kendini güzel hissettiğin kadar güzelsin. / işte budur / hayat! / işte budur yaşamak bunu hatırladığın kadar yaşarsın / bunu unuttuğunda aldığın her nefes kadar üşürsün / ve karşındakini unuttuğun kadar çabuk unutulursun / çiçek sulandığı kadar güzeldir / kuşlar ötebildiği kadar sevimli / bebek ağladığı kadar bebektir / ve her şeyi öğrendiğin kadar bilirsin bunu da öğren, / sevdiğin kadar sevilirsin... / Sevgiyle

halii sonkur

Şeney'a katılıyorum ben de yazacak hiç bir şey bulamıyorum çünkü bizler sizi sevenler hepimiz aynı şeyleri düşünüyoruz Sevgiyle

Dr. Özlem UZUN

Sevgi-li İclal hanım, Geçen hafta sonu Yaz Bitmesin isimli kitabınızı okudum ve evet dedim yaz bitmesin ama daha da önemlisi sizin yaz-ınız hiç bitmesin! Tek kelimeyle muhteşemsiniz! Nasıl olmuş da daha önce okumamışım sizi diye kendi kendime de çok hayıflandım doğrusu, ne büyük bir kayıpmış benim adıma. Ama zararın neresinden dönülse kardır misali, artık sizi bırakmam, hiç şansınız yok, hep benimlesiniz. İlk fırsatta internetten diğer yazılarınıza ve size ulaşabileceğim bir telefon veya mail adresi aramaya başladım ve burada bulduğum bu küçük alanda size seslenmek istedim. Umarım siz de beni duyarsınız, benim sizi duyduğum gibi derinden olmasa da? en azından fark edersiniz! Diye umuyorum. Uzun zamandır ilk kez adam gibi bir tat aldım okuduğum kitaptan. Bana kattıklarınız için teşekkürler.

münevver

Gazete yazılarının toplandığı bu kitap iyi bir arkadaş. Teşekkürler

Semra

Bak işte yine aynı şeyi yapıyorsun kitap kapağında o pozitif enerjini sanki yanımdaymış gibi veriyorsun özel insan kalbiyle dünyaya bakan insandır. Sen gerçekten özelsin. Bu kısa hayat ve zor dünyada kalbimin halen sızısı burnum direğindeyse sizlerin bu toplumda yer almasına bağlıdır. Her insanın bir yüzü hüzne bakarmış. Hüzün ay gibi bazen tam dolunay ve karşısındaki dünyasına (sevdiğine) gelgitler yaşatır bazen de hilal belli belirsiz ama orada; bazen de dünyasından uzakta... Sizi her zaman takdirle takip edeceğim yaşanası dünyada savaşsız bir dünyada buluşmak üzere

Nejla

Hayatıma huzur veren tek insan.

aydın ünlü

Bu kitap hiç bitmesin, hayatımın sonuna kadar baş ucumda kalsın ve hergün birkaç sayfa okuyayım istedim...Bu güzel yazıların için bir teşekkürden çok daha fazlasını hakediyorsun...

rabbit

Gerek Hayat Güzeldir de, gerek bitmiş Aşklar Emenetçisi?n de, gerek Yaz Bitmesin de bana kattığınız her şey için size çok teşekkür ediyorum...

tuğba

Merhaba İclal Abla, Senin içtenliğin ve samimiyetin tüm dünyaya bedel. O kadar tatlı ki yazdıkların okumaya doyamıyorum. Ben bugüne dek tüm kitaplarını okudum. Ayrıca şiirlerin beni çok etkiliyor. Okurken huzur buluyorum. Ve tavsiye ediyorum. Benim bir hayalim var, yaklaşık 5 senedir şiir yazıyorum ve bunları toparlamak istiyorum. Bir gün bende insanların duygularına tercüme olmaya çalıştığım kitabımı çıkarmak istiyorum. Ama ne yapmam gerektiğini hiç bilmiyorum. Keşke seninle yüzyüze görüşme imkanım olsaydı

abdullah toprak

Slm İclal abla size kaç zamandır yazmak istiyorum kısmet bugüneymiş son kitabınız aldım ve çok beğendim sizin her kitabınızda kendimi yeniden buluyorum kaybettiklerimi yeniden buluyorum babamı buluyorum bir gece vakti sevdiğimi arıyorum aniden sizin samimiyetinize inanıyorum kitap kapağındaki resminize bakıp sizinle konuşuyorum sizin beni dinlediğinize inanıyorum sizinle mektuplaşmak en büyük hayalim sizin yüreğiniz okadar temiz ki ve alabildiğince büyük herkese yer var sanki yüreğinizde şimdi yanımdasınız gibi heyecan var içimde. Şiir kasetinizi bıkmadan dinliyorum her dinleyişimde alıp götürüyor beni uzaklara ikinci kasetiniz bekliyorum dört gözle. Size mektup yoluyla ulaşmak istiyorum Internet yoluyla ulaşmak var ama kısa süreli buluşma bu. Mektubun yeri ayrı mektubun gelişini beklemek ayrı bir heyecan yüreğiniz hep hayal ettiğim kadar güzel kalması dileğiyle.

melike tekin

İclal ablacım ben eskiden ne kitap okumasını severdim ne de şiiri. Ama siz yazdığınız kitaplarla ve şiirlerle bana kitap okumasını sevdirdiniz artık bende şiir yazıyorum umarım ileride bende sizin gibi yazar olurum en büyük istediğim bu başarılarınızın devamını dilerim. Sizi çok seviyorum iyi ki Türkiye de sizin gibi bir yazar var.

ONUR ÇAKIR

Bu kitap bence İclal Aydın?ı yansıtıyor. Onun duygusallığı ve hayata karşı sevgisi, bence hepsi bu kitap ta toplanmış. Tek kelime ile mükemmel.

ŞEYMA CANPOLAT

Yazdığı bütün kitaplar, köşe yazılar, metinler... Yaptığı bütün programlar... Bu dünyada bir eşi daha yok onun... İyi ki varsın İclal Aydın; yoksa dünya bir parça eksik kalırdı! Seni seviyorum. Eksik olma ömrümden...

seren fevzi tanrıverdi

İclal Aydın, gerçekten harika bir yazar olduğunu bu kitapta pekiştirmiş... Bu kitap benim gibi mizah yazılarını seven birisini bile hayran bıraktı kendine çünki; hayatın gerçeklerini tüm yalınlığıyla yansıtmış bu kitaba İclal Aydın...

pelin

İclal abla kitaplarını beğenerek okuyorum, Yaz Bitmesin adlı kitabını da alacağım... Seni çok seviyorum

şenay yücel

tek kelimeyle süper başka bişey yazmaya gerek yok diye düşünüyorum.

Kübra Baş

Bu kitabı ifade edecek kelime güzel Türkçemiz de henüz mevcut değil. Yada ben bilmiyorum. Harikasın İclal Aydın. Bekletme bizi 4. gelsin hemen. Lüütfen

ceren çetinkaya

bitmesin istediğim bir yaz öğleden sonrasından TEKRAR merhaba!!!!AYRILAMIYORUM BU SİTEDEN SON BİR KAÇ GÜNDÜR...umuyorum bana bir mektup yazarsın da dileklerim kabul olur...oysa yazacaksın diye tüm GELİNCİK çiçeklerini kurutmuştum Odamın balkonuna...

cennet erdemir

AZ ÖNCE BİTTİRDİM "YAZ BİTMESİNİ". VE ARTIK GÖZÜM 4. KİTABIN YOLUNU GÖZLEMEYE BAŞLADI BİLE.. BANA ANKARA, KIZILAY, ANCAK İCLAL AYDIN GİBİ, İKBAL GÜRPINAR GİBİ İKİ GÜZEL İNSAN TARAFINDAN SEVDİRİLEBİLİRDİ.... VE AYRILIKLARA TÜM AÇIKLIĞIYLA İCLAL AYDIN TERCÜME OLBİLİRDİ... HER KELİMEYİ ÖZENLE SEÇMİŞSİNİZ VE BU KİTABIN HER OKUYUCUSU SON SAYFAYI KAPATTIKTAN SONRA KENDİNİ ÖZEL HİSSEDİYOR... BU LÜKSÜ YAŞATTIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER......

CEREN

İclal ablacım benim derdim ileride yazar olma yolunda bir genç olarak senden bazı şeyler öğrenmek! Hiç okumadığım yazılarını okumak isterim mesela... Bana mektup yollarsan sevinirim. Adres: cumhuriyet mah. Sohbet sokak no. 12 kat. 2 söke aydın. Sana birkaç kaz ulaşmaya çalıştım sayın elmas dereci yi filan aradım ama o numaranı veremeyeceğini söyledi. Su an yanımda 3 kitabın ve her kapak pozundaki güneş yüzün... İnsanlar bir internet kadar yakınken birbirlerine umuyorum senden beklediğim mektup gelir. Biliyorsun mektupların tadı bir başka... 17 yasında olduğum için yazarlık yaptığım gazete bana maaş vermiyor. Yani bedava yayımlıyorlar yazılarımı. "bir gün sen de İclal aydın olursun" diyorlar. Olurum diye her gece dua ediyorum. Umarım Arnavut kaldırımına bakan evinde daha nice mavi önlüklü çocuk görürsün! Belki bir gün Allah lal i de görmeyi kısmet eder! Seni seviyorum İclal abla

ceren

Sizi çok beğenerek takip ediyorum. Tüm kitaplarınızı okudum. Ben de yerel bir gazetede yazarım ve hep sizi anlatıyorum yazılarımda... 17 yasında lise öğrencisiyim. Sizle tanışmak istemem çünkü kitabınızda sevdiğiniz insanlarla tanışmanın hayal kırıklığı yaşattığını yazmışsınız. Ve sizden bir söz "kavanoz dipli dünya derlerdi boş kavanozu alır gözümü dayar hiç birşeyi net göremezdim... Komik komik olurdu tüm şekiller... Yıllar geçti gittiğim ilk cenazenin dönüşünde aklımın bir kenarına not ettim bitimli dünya imiş meğer... "

fadime gezgin

İclal abla merhaba ben aydın Söke'den Fadime gezgin sana binlerce kez teşekkür ediyorum bize böyle güzel ve içten hikayeler anlattığın için. İclal abla ben sana direk ulaşmak istiyorum. Ben şiir yazıyorum ve bunları sizinle paylaşmak istiyorum. Benim Epsilonda bir e-mail adresim var fadime@firma.com bilmiyorum bana buradan ulaşabilirlisiniz kendinize çok iyi bakın

Ömer Beyazcücük

İclal abla sana sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bize yine böyle güzel bir kitap hediye ettiğin için... Son kitabın olan ''yaz bitmesin'' adlı eserini aldım. Ve hemen okumaya başladım, kitaplarınız yanı sıra şiirleri de çok güzel yorumluyorsunuz. İnanın içim sıkıldığında hep sizin şiirlerinizi dinliyorum özellikle(yağmur, seni seviyordum)şiirleri... Tv, kitap, şiir her dalda başarılarınızın devamı dileğimle... Harikasın!

ESRA

Ablacım çok teşekkürler kitaplarının hepsini aldım. Çok harika süper kitap beğenmeyenler çatlasın patlasın. Bence süper olmuş kitap fiyatı da çok uygun. Bir konuya değinmek istiyorum (lütfen korsan almayınız o kitabın yazarının emeğine saygısızlık olur lütfen rica ediyorum ) sevgiyle kalın ablamın kitabını almayı unutmayın süpersin İclal Aydın mutlu kalın

derya uluman

Mükemmel bir kitap. Harika. Her kitapta da olduğu gibi bu kitapta etkileyici. Ben de yeni aldım ve hemen okumaya başladım. Çok güzel buldum. Başlangıç ve o arka sayfa konusu harika ilk bölümden alıntı. (sanki hiç vedalaşmamışım herhangi biriyle... Sanki artık hiç özlemiyorum... Kimseyi... Yazlıklardan ayrılanlar güneşten solmuş tişörtlerinin omuzlarında getirirlerdi küçük yaz aşkının ayrılığını. )gibi gidiyor harika.

derya uluman

Harika. Mükemmel bir kitap daha. Yeni aldım ve yarısına kadar okudum. Baştan çekici etkileyici ve rahatlatıcı bir yapıt. Bitirdikten sonra bu sene üniversiteyi yeni kazanan bir arkadaşıma hediye edeceğim. Eminim o da beğenecektir. Size çok teşekkür ediyorum İclal abla. Böyle bir kitap sunduğun için Türkiye'ye. Başarılarının devamı dileğiyle. Derya uluman.

fatos kalfa

Gerçekten ne kadar teşekkür etsem azdır. Bundan önce ki kitaplarını okuyamadığım için inan çok üzüldüm. Ama mutlaka alıp okuyacağım. Elimde şu anda gündemde olan başka bir kitap vardı onu okuyordum ablam elinde senin kitabınla geldi ve inan sadece arkasındaki sözlerinden kitabını ne kadar güzel olduğunu anladım ve hemen elimdeki kitabı bırakıp seninkini okudum. Gerçekten ne kadar teşekkür etsem az... Şimdi elimde gören herkes kitabını alıyor... Çok geç kalmadan yeni kitaplarını sabırsızlıkla bekliyorum...

serhat kılınç

Yine mutlu yine umutlu bir yazı... İclal Aydın bunu her zaman yapıyor. Yüzünün sıcaklığını yine her zaman ki gibi kitabına yansıtmış ve sürükleyici bir yazı oluşturmuş. Yaşamın acılarını, tatlı yanlarını yakın tanıdıklarından eşinden, dostundan verdiği anlatından, hikayelendirmeler İclal Aydın'ın iç dünyasını yine gün yüzüne çıkarmış. Umarım bu çizgisini, hayata anlamlı bakışlarını asla yitirmez... Ve çocuğuyla ona kocaman bir ömür nasib edilir. Küçük İclal'in büyük İclal olması dileğiyle...

edayakut

Sevgili İclal AYDIN, Kitabını okuduktan sonra yüzümde beliren o kacaman gülüş için ve uzun zamandır kitaplara küsmüş birisi olarak duyguğum pişmanlık için sana binlerce kez teşekkürler. Sana yazacak bir şey bulamıyorum. Kitapta anlatılan kısa hikayelerin kahramanı oluveriyor insan ve neler hissettiğini hissediyor. Bu arada seni bizlerle buluşturmayı sağlayan edebiyat öğretmenin Nihal ÖZ'e de bir teşekkür borçluyuz. Okuyucuların olarak başka yazlarda buluşmak üzere.

ZN Seyan

Öncelikle; bu kitabı, bu fiyata sattığınız için teşekkür etmek istiyorum. Ben sizin kitabınızın fiyatı ne olursa olsun alıp okurdum ama bu fiyata daha fazla kişiye ulaştığınızı düşündüğüm için seviniyorum. Zira fiyatından dolayi "yaz bitmesin..." isimli kitabınızı alıp okuduktan,sonra diger kitaplarınızı da merak edip alan bi arkadaşim var. İnanın çok seviniyorum daha fazla insan okuyacak sizi diye... Yazılarınızın bir çoğunu gözlerim dolarak okudum. Bilmiyorum neden anlatımınız çok derinden etkiliyor beni...Bazen ise nasıl da tercüman olmus bi türlü dile getiremediğim hislerime, düşüncelerime diye şaşıyorum. Diğer kitaplarınız gibi her satırın altı çizilecek bir kitap olmuş; yaz bitmesin... Bir sonraki kitabınızı okumayı sabırsızlıkla bekliyorum. Daha da uzun yazmak isterdim "...ancak ördek sesi çıkarmam gerekiyor ve şarkı söylemeliyim...":)

Kerem Paslıgil

İnternetten yorum yaptığım iki kişiden birisin ve dediğim gibi mükemmelsin.3 kitabını da okudum hepsinde değişik bir renk ve tad var..ayrıca hayat güzeldir de ki lise aşklarını kusursuz anlatmışın. KUSURSUZSSUN...... MÜKEMMELSİN.... İyi ki varsın....

sümbül çelik

İşte bir kitap arkası beni bu kadar anlatabilir istemeye istemeye bodrum'dan dönüyorum her şey yarım kalmış otobüs mola veriyor alış veriş merkezinden bu kitabı alıyorum bütün yol boyunca hiç bırakmadan okuyorum valla tüylerim diken dikendi okurken şaşırdım ve bu kadar olur dedim çok teşekkürler iyi ki varsın...

yunus gündüz

Yine bir İclal Aydın klasiği yine hüzün yine mutluluk yine hayatın ta kendisi olan cümleler zaten her gün okuyordum sakladığım yazıları simdi ise tek bir yerde toplanmasının heyecanını yasıyorum. Abla yine hislerimize tercüman oldun teşekkürler.

ico2

yaz yaz bitmesin; kış yaz, bahar yaz hep yaz hiç bitmesin. budur arkadaşlar, olay budur. ben diyorum zaten bu kadın kimseye benzemiyo acayip bişey diye.aslında kitabı duyunca biraz bozuldum.kardeşim madem sonra yazılarını kitap haline getireceksin e o zaman ne diye bize eziyet ediyosun.bizde burda arşiv yapıcaz diye kafayı yedik. ama şaka bi yana iyi ki çıkardın bu kitabı.(laf aramızda yaklaşık 700 tane yazı birikmiş arşivde).herhangi bir yazıyı ya da tarihini merak eden varsa yaparız bi güzellik. güzele güzelden başka ne denir ki, aslında başka bişey demeye de gerek yok herhalde.bu kitap çoookk güzel... ico2@mynet.com

seda pazvantlar

Çıkan bütün kitaplarınızı okuyorum hem de büyük bir hevesle ve sonunun gelişine üzülerek sanki kendi yaşamımmış gibi öyle duygu yüklü ki yazılarınız kendimi çok huzurlu hissediyorum herkese tavsiye ediyorum bence kitaplığınızın ilk sırasında mutlaka yer almalı

Murat ALP

Şiirsel anlatımı o kadar harika insanın doyası gelmiyor kitaba. Okudukça tekrar okumak geliyor içimden. Müthiş bir kitap ve yine İclal Aydın. İsmi yeter...

nurgun akkoyun

Kitabı elime aldığımda bırakamadım. Bir solukta okudum. Ama hiç şaşırmadım. Yine bir İclal Aydın klasiği. Seni çok seviyorum İclal abla. Üç kitabını ve şiir albümünü çıktığı gün aldım. Her yaptığın işte harikasın. Kitaplarını ilk okuduğumda acaba bir daha ne zaman kitap çıkaracak diye merak ediyorum. Programlarını hiç kaçırmıyordum. Ne zaman seni yeniden göreceğiz ekranlarda. Bizi senden mahrum etme. Ayrıca ben Dumlupınar Üniversitesinde okuyorum.Okulumuza gelir misin?

Seda Urgenç

O kadar doğru işlere imza atıyorsun ki, minik Lal ve belki kardeşi ileride anneleriyle gurur duyacak. "Yaz Bitmesin" - her bir yazını gazeteden okuduğum ve arşivlediğim halde- çıktığı gün alındı, okundu ve kalbimdeki yerini iyice sağlamlaştırdıktan sonra diğer kitaplarının yanında yerini aldı. Şimdi yeni kitabını ve daha önemlisi dergini bekliyorum. Senin "Hayat Güzeldir" felsefen doğrultusunda mutsuz olacak bir insan düşünemiyorum. Küçükken hep Pollyanna' yı örnek aldım, ama zamanla hayatın içinde gerçekçiliğini kaybetti. Sonra seni tanıdım. Hep birşeyler öğrendim senden. Kendimi seninle daha iyi anlamaya ve yönlendirmeye başladım. Biliyorum övülmeyi sevmez hatta utanırsın ama bunlar gerçek ve inan sen bunların çok daha fazlasını hakediyorsun. Bunu kitabın fiyatında da gösterdin, bu konu için ayrıca kutlamak istiyorum. Şimdi herkes alıp okuyabilecek seni. Yüreğine, kalemine sağlık... Seni çok seviyorum...

taylan ercan

Sana ne denir ki henüz karar veremedim aslında. Bir kitabı okurken tüylerimin diken diken olacağını söyleselerdi inanmazdım... Bize hissettirdiğin duygular için teşekkür etmek hafif kalacak... Bende bu yüzden etmiyorum zaten... Seni çok seviyorum... Hep böyle kal

lal su ege

Canım, kitabını bugün aldım ve okuyup bitirdim.Muhteşemşin. Biliyor musun her biten günün sonrasında ertesi günü iple çekiyorum! Yeni yazını okumak için:)hayata tutunuşun, samimiyeti kelimelere sığdırışın, hüzünlere şefkatle yaklaşımın, gülümseyişin, mütevazılığın, o güzel yüreğin...Var mı senden daha mutlusu? Evlat olmak, anne olmak, eş olmak, arkadaş kalmak, abla olmak,y azar olmak...büyük sorumluluk isteyen herşeyi güzel taşıyıp ve sonunda o gülümseyişi hiç kaybetmemek...kimbilir ne güzel, yücedir. seni seviyorum. iyi ki varsın, iyi ki yazıyorsun... Başarılarının ve huzurunun devamını dilerim.Yüreğinin mürekkebi hiç bitmesin, bulaşsın tüm insanlara. Sevgilerimle:)

gülçin polat

Sevgili İco; kitabını bugün almadım ama harika olduğuna eminim. Çünkü, bugüne dek tüm yazılarını okudum, her yazın olmasa da %80'i arşivimde mevcut. İnan bana bu seferde başardın.Uslubunu takdir ediyorum,24.11.1999-brt'deki öğretmeler günü üzerine yaptığın programdan beri hep izlemekteyim seni ve bende kitap yazıyorum ve tek idolüm, tek örneğimsin. Valla. Tek isteğim mailime cevap vermen,herkese okutacağım. Minik kızın Zeynep Lal'i öpüyorum.Kemal ağabeye de kucak dolusu sevgiler. Seni çok seviyorum.Allah'a emanet ol:) NOT: KİTABI OKUMADIĞIM İÇİN 3 YILDIZ VERİYORUM AMA 5 YILDIZLIK OLDUĞUNA BAHSE GİRERİM.