Hoşgeldiniz!

Sipariş verebilmek için sağ taraftaki üye girişi alanından üye girişi yapabilir, üye değilseniz hemen üye olabilirsiniz.

Üye Girişi

Üye Ol

Mavi Bir Merhaba

Mavi Bir Merhaba

Kategori : Gençlik Kulübü

Yazar : Ulviye Alpay

Editör : Tanju Anapa

Sayfa Sayısı : 118

Çıkış Tarihi : Ekim 2003

Kitap Hakkında


Ulviye Alpay'ın, 53. Yunus Nadi Öykü Ödülü'nü alan 'Mavi Bir Merhaba'sı kadınlara dair bir kitap. Yazar öykülerinde, sevilmeyi bekleyip karşılık alamayan, aşkı içinde büyütürken ayrılığın yıkımına katlanmak zorunda kalan, özgürlük ve kimliğini koruma adına incinen, acı çeken kadınları anlatmış çoğunlukla.
Ulviye Alpay'ın öykülerinin dokusunda, farklı kesimlerden kadınlarla erkeklerin çelişkili ve çatışmalı ilişkilerinin yanı sıra, hep zarafetle sarmalanmış bir erotizm var. Erkek egemen dünyanın göz ardı ettiği kadın cinselliğini büyük bir ustalıkla vurguluyor Ulviye Alpay.
"Ulviye Alpay'ın 'Mavi Bir Merhaba' adlı yapıtında, özellikle aynı adı taşıyan son öyküsünde, bir sevda serüveninin en ince ayrıntılarına varıncaya dek gerçekçi bir anlatımla verilmesindeki dizginsiz cesarete hayran olmamak elde değil."
- Vedat Günyol-

Ayrıntılı Bilgiler


Barkod : 9789753314954

ISBN : 975331495-7

Boyutları : 135x195

Kapak Cinsi : Karton Kapak

İlgili Kitaplar


Yorum Ekle  

Yorumlar 


Asuman Çetintemel

Ne yalan söyleyeyim başlangıçta öyküye pek adapte olamadım.Nedeni ise;Öztürkçe sözcüklerin çokluğu.Günümüzde Arapça,Farsça,İngilizce kelimelerle o kadar içli dışlı olmuşuz ki;Öztürkçe sözcük okumak,duymak bana çok tuhaf geldi.Daha sonra buna alıştım.Öyküler o kadar harika ki;tümüne hayran kaldım.Özellikle "Tombala" ve "Anlaşılamamak".Gerçekten bu kadarını beklemiyordum.Kitaba neden "Mavi Bir Merhaba" adını koyduğunu onu okuduktan sonra anladım.Doğrusu başka bir şey bu kadar güzel olamazdı.Sonsuz başarılar...

Songül

Her iki cinsinde okuması gereken,okurken zevk alacağı,birbirleri hakkında bilmedikleri,bildikleri olan aslında şeyleri gösteren çok güzel öykülenmiş bir kitap.Ben şahsen herkese tavsiye ediyorum.

haluk ERGÜVEN

Kadınlar önemlidir deriz. Çünkü,yaşamı yeniden üretirler. Çünkü,yeni kuşakları yetiştirirler. Çünkü,dili öğretirler. Çünkü,Yurt'tur onlar. Kadınlar önemlidir. Geleceğin kadınına ve erkeğine biçim verirler. Erkeğe üstünlük,kadına eziklik duyguları aşılarlar. Erkeğe babayiğitliği,kadına entrika yapmayı öğretirler. Kadının bu yaşamsal işlevinden yola çıkan,kuşatılmış ve kıstırılmış kadının özgür iç dünyası engin bir deniz gibi bizi koynuna alıyor. Kadınla erkek çatışmasının ardında genellikle kadınla kadının çatışmasını kırıcı olmadan belirliyor.Bu çatışmanın kısır döngüsünü kırma kavgasını,aşkları, hüzünleri doyumsuz bir dille anlatıyor. Bu Ulviye Alpay'ın MAVİ BİR MERHABA'sı MERHABA,Ulviye Alpay