Hoşgeldiniz!

Sipariş verebilmek için sağ taraftaki üye girişi alanından üye girişi yapabilir, üye değilseniz hemen üye olabilirsiniz.

Üye Girişi

Üye Ol

Kopan Ağası’nın Vasiyeti

Kopan Ağası’nın Vasiyeti

Orijinal Adı : A koppányi aga testamentuma

Kategori : Dünya Edebiyatı > Tarihi Roman

Yazar : István Fekete

Çevirmen : Erdal Şalikoğlu

Sayfa Sayısı : 208

29.50
ISTVÁN FEKETE
Öyküleri, gençlik romanları ve hayvan hikâyeleriyle tanınan Macar yazar Fekete, pek çok ödüle layık görülen ve sinema ya da uyarlanan eserleriyle Macaristan’ın büyük yazarlarından biridir. Önemli eserleri arasında, bir doğa hikâyesi olan ve iki şehir çocuğunun taşra maceralarını, bakir doğa ile temaslarını konu alan Tüskevár adlı romanı;1986’da filme uyarlanan Lutra adlı yapıtı ve 1981’de popüler bir çizgi filme konu olan romanı.

Kitap Hakkında


“Benim de bir karım vardı. Bir Macar kızıydı. Onun üzerine hiç evlenmedim. Öldü, ama geride

küçük bir kızım kaldı…” Kapalı kirpiklerinin arasından gözyaşı parıldıyor gibiydi. “Onu evine

götür László Babocsai, annenin yanına götür. Bu serhatlarda kalıp ömrü heder olmasın…

Eve götür onu, yetiştirin…”

 

Beş Türk yiğidi Macar grubunun önünde durdu... Macarlar külahlarını sallayarak Türklere yer açıyor, onlarsa Macar yiğitlerin huzursuz atlarını hayranlıkla izliyorlardı... Şimdi düşman değil, sadece rakiptiler, yiğittiler, serhat yaşamının güzellikleri ve haşin şartları içinde âdeta arkadaş idiler...”

Tarihi hikâye bir düello ile başlar: Babocsai László, ölen babasının öcünü almak için Kopan Kalesi’nin efendisi Oglu’yu öldürür. Türk zabit Oglu, yaşamının son dakikalarında rakibine barış elini uzatır ve ondan Macar anneden doğma kızı Zsuzsa’nın sorumluluğunu üstlenmesini ister. István Fekete 1586’da 

 

Macaristan’da geçen bu romantik ve maceralı hikâyesinde, Türk fetih dönemini, serhat çarpışmalarının tehlikelerle dolu ve heyecanlı günlerini gözlerimizin önüne seriyor. 

 

Yazarın ilk roman denemesi olan 1937 tarihli Kopan Ağası’nın Vasiyeti’nden sinemaya uyarlanan film aynı zamanda ilk renkli Macar filmi olma özelliğini de taşıyor.

 

 

Ayrıntılı Bilgiler


Barkod : 9786051735139

ISBN : 978-605-173-513-9

Boyutları : 13,5 x 21 cm

Kapak Cinsi : Kulaklı Karton Kapak / Gofre&Lak

İlgili Kitaplar