Hoşgeldiniz!

Sipariş verebilmek için sağ taraftaki üye girişi alanından üye girişi yapabilir, üye değilseniz hemen üye olabilirsiniz.

Üye Girişi

Üye Ol

İyi Alışkanlıklar Kötü Alışkanlıklar: Olumlu ve Kalıcı Değişimler Yaratma Rehberi

İyi Alışkanlıklar Kötü Alışkanlıklar: Olumlu ve Kalıcı Değişimler Yaratma Rehberi

Orijinal Adı : Good Habits, Bad Habits: The Science of Making Positive Changes That Stick

Kategori : Dünya Edebiyatı > Psikoloji

Yazar : Wendy Wood

Çevirmen : Özge Yılmaz

Editör : Selcan Karabulut Tat

Sayfa Sayısı : 376

Çıkış Tarihi : Mart 2021

64.50
• Alışkanlıklarımız nasıl oluşur?
• İyi alışkanlıklar nelerdir ve günlük yaşamın tuzakları arasında bu
alışkanlıklarımızı nasıl koruruz?
• Kötü alışkanlıklarımızdan nasıl kurtuluruz?
• Alışkanlıklarımız bizi yönetebilir mi?
• Zihnimizi nasıl kontrol ederiz?

Kitap Hakkında


Wendy Wood, alışkanlıkların insan davranışları üzerindeki etkisini kapsamlı ve yenilikçi bir tutumla ele alıyor. Wood’un alışkanlıklar üzerine yaptığı çalışmalar birçok bilimsel araştırmaya öncülük ediyor. Alışkanlıklar üzerine ondan daha iyi yazabilecek birini tanımıyorum.

 

—Dan Ariely,

Akıldışı Ama Öngörülebilir ve Tamamen Duygusal kitaplarının çoksatan yazarı

 

Alışkanlıkların nasıl oluştuğu ve davranışları nasıl etkilediği üzerine, kimsenin Wendy Wood’dan daha iyi bir çalışma ortaya koyabileceğini düşünmüyorum. Kötü

alışkanlıkları olumlamaya ve etkili hâle getirmeye yönelik en iyi çalışmalardan biri.

 

 —Robert B. Cialdini,

İknanın Psikolojisi kitabının çoksatan yazarı

 

Günümüzün büyük bir kısmını, hiç düşünmeden yaptığımız hareketlerle geçiririz. Bunun nedeni, eylemlerimizin neredeyse yarısının bilinçli seçimler olmaması ve bilinçli olmayan zihnimizin vücudumuzu, öğrenilmiş davranışlara göre hareket etmek üzere dürtmesidir. Çevremizdeki insanlara verdiğimiz tepkiler, bir toplantıdaki davranış şeklimiz, rutin olarak yaptığımız alışveriş, egzersizlerimiz, yediklerimiz, içtiklerimiz...

Karmaşıklıklarına bakılmaksızın her gün yaptığımız birçok şey, aslında farkındalığımızın dışında işler. Bunları otomatik olarak yapıyoruz ve farkına varmadan hayatımızın merkezine oturtuyoruz. Zaman zaman da bazı alışkanlıklardan kurtulmak isteriz çünkü bunların hepsi olumlu değildir. Bu durumda ise iradeye güveniriz. Kararlılığımızın ve niyetimizin olumlu bir değişim için yeterli olacağını umarak bilinçli benliğimize döneriz. İşte bu yüzden neredeyse hepimiz başarısız oluruz. Peki, neden? Yaptığımız çoğu şeyi, zihnimizin olağanüstü gücü belirliyor olabilir mi?

Southern California Universitesi’nde araştırmacı Prof. Dr. Wendy Wood, alışkanlıkları nasıl oluşturduğumuza dair bu etkileyici bilimsel yöntemi açıklamak için otuz yıllık orijinal araştırmalardan yararlanıyor ve aradığımız değişiklikleri yapmak için zihnimizin kilidini açacak anahtarı sunuyor. Sinirbilim, vaka çalışmaları ve deneylere dayanan İyi Alışkanlıklar, Kötü Alışkanlıklar kapsamlı, erişilebilir ve hepsinden önemlisi, hayatımızın neredeyse her yönü hakkında düşünme şeklimizi değiştirecek derinlikte bir kitap.

Wood, alışkanlık oluşumunu ustaca inceliyor ve daha iyi alışkanlıklar edinmek için bu bilgiden nasıl yararlanabileceğimizi anlatıyor. Açık ve net çalışması, istediğimiz hayatı inşa ederken iradenin neden tek başına yetersiz olduğunu gösteriyor ve kendinde olumlu değişiklikler yapmak isteyenlere umut aşılıyor.

Ayrıntılı Bilgiler


Barkod : 9786051738734

ISBN : 978-605-173-873-4

Boyutları : 13,5x21 cm

Kapak Cinsi : Karton Kapak