Hoşgeldiniz!

Sipariş verebilmek için sağ taraftaki üye girişi alanından üye girişi yapabilir, üye değilseniz hemen üye olabilirsiniz.

Üye Girişi

Üye Ol

İran Köyünde Kadın Olmak

İran Köyünde Kadın Olmak

Orijinal Adı : Women of Deh Koh

Kategori : Toplumlar ve İnsanlar

Yazar : Erika Friedl

Çevirmen : Barış ŞANNAN

Editör : Şemsa YEĞİN

Sayfa Sayısı : 315

Çıkış Tarihi : Ağustos 2003

Kitap Hakkında


Bu kitapta kadınları anlatılan İran köyünde uzun yıllar incelemelerde bulunan değerli antropolog Erika Friedl, alışılagelmiş bir alan çalışması yerine, nerdeyse edebiyat eseri diyebileceğimiz, eleştirmenlerin "Büyüleyici", diye nitelendirdikleri birbiri içine geçmiş on iki öykü ile çıkıyor okurun karşısına. Yazar, İran kadınını konuşturuyor. Onlar anlatıyor, Friedl yazıyor:
"Geçen gün bir devrim muhafızı, bir yabancı, daha önce hiç görmediğim, üstelik de genç biri, sokağın orta yerinde nerdeyse evimin kapısında çevirdi beni ve başörtümü düzeltmemi emretti, saçım görünüyormuş. Tam karşısına dimdik dikildim, gözlerinin içine baktım ve dedim ki: 'Yabancı bir kadına bakmaya utanmıyor musun? Sen saygıdeğer dulların peşinden koşacağına kendine bir eş bul!' Bizim ülkemiz o kadar özgür bir ülkedir ki Abbas gibi bir cani bile kadınları taciz edebilir, üniforma giymiş bacak kadar oğlanlar kadınlara kafa tutabilir."
(İran'da) "Ancak ölü bir kadın özgür bir kadındır."

Ayrıntılı Bilgiler


Barkod : 9789753314701

ISBN : 975331470-1

Boyutları : 135x195

Kapak Cinsi : Karton Kapak

İlgili Kitaplar


Yorum Ekle