Hoşgeldiniz!

Sipariş verebilmek için sağ taraftaki üye girişi alanından üye girişi yapabilir, üye değilseniz hemen üye olabilirsiniz.

Üye Girişi

Üye Ol

Dünya Evi

Dünya Evi

Kategori : Türk Edebiyatı > Roman

Yazar : Orhan Kemal

Sayfa Sayısı : 263

Çıkış Tarihi : Nisan 2005

Kitap Hakkında


Ailesinin yokluğa düşmeden önceki günlerinin anılarıyla, artık mahkum olduğu güç koşullar arasındaki çelişki, onu zaman zaman uyumsuzluğa ve isyana itmektedir. İşçilerin arasında yaşadığı halde, kendini onlardan biri gibi hissetmesi zordur.

Ekmek parası için mücadele ederken, yeni evlendiği, zeki ve kişilikli Boşnak kızıyla da fikir ayrılıklarına düşmeye başlamıştır. Bir baba dostu tarafından, çalıştığı fabrikada yolsuzluk yapmaya zorlanıp buna yanaşmayınca, iftiraya uğrayarak işten atılır. Kendisi gibi işten atılan bir arkadaşı ve onlara katılan iki kişiyle patrona karşı isyan çıkarmaya kalkışırsa da, sonradan katılanların polis olduğunu anlayınca pes eder.
Yeni evliler beş parasız kalmıştır. Karısının kendisine sormadan pamuk toplamaya gitmek üzere avans aldığını öğrenen genç kahramanımız, çok kızar, parayı geri verdirir ve evi terk eder.
Karısına aşık olduğu halde çok öfkeli ve umutsuzdur. Birbirlerinden ayrı, pişman ve birbirlerini özleyerek geçen bir süre sonunda, aşk galip gelir ve genç koca evine döner.
'Dünya Evi' de tüm kitapları ıgibi Orhan Kemal'in hayatından yoğun izler taşıyor ve gün görmüş ama yokluğa mahkum olmuş; yaşamla boğuşurken, ekmekle aşk arasında kalan küçük adamın hikayesini anlatıyor.

Ayrıntılı Bilgiler


Barkod : 9789753317276

ISBN : 975331727-1

Boyutları : 135x195

Kapak Cinsi : Karton Kapak

İlgili Kitaplar


Yorum Ekle  

Yorumlar 


Ali ŞAHİN

"Dünya Evi" de yazarın "Cemile"si ile Küçük Adamın Notları dizisinin bir devamı aslında... O izleri sürdüren oldukça yaşamöyküsü izleri taşıyan bir roman. Ucuz kitap olarak gönül isterdi ki Orhan Kemal?in daha bir çok kitabı ulaşsın yurdun en ücra köşelerindeki gazete bayilerine...

menekşe berk

Kitabınızı çok beğendim. Çocukluğumda Bereketli Topraklar Üzerinde adlı bir kitabınızı okumuştum daha birçok kitabınızı okudum.