Hoşgeldiniz!

Sipariş verebilmek için sağ taraftaki üye girişi alanından üye girişi yapabilir, üye değilseniz hemen üye olabilirsiniz.

Üye Girişi

Üye Ol

Deniz Gücü: Okyanusların Tarihi ve Jeopolitik Önemi

Deniz Gücü: Okyanusların Tarihi ve Jeopolitik Önemi

Orijinal Adı : Sea Power: The History and Geopolitics of the World’s Oceans

Kategori : Dünya Edebiyatı > Araştırma-inceleme

Yazar : Amiral James Stavridis

Çevirmen : Nil Tuna – Varol Ataman

Editör : Varol Ataman

Sayfa Sayısı : 432

Çıkış Tarihi : Ocak 2021

68.50

Kitap Hakkında


  • Süper güçler nasıl okyanuslarda doğdu?
  • Okyanusların insanlık tarihindeki stratejik önemi nedir?
  • Deniz gücü bugün yaşadığımız ve yarın yaşayacağımız dünyayı nasıl şekillendirdi?
  • Büyük deniz savaşları dünya tarihini nasıl etkiledi?
  • Okyanuslar nasıl suç mahalli hâline gelir?
  • Sömürgeleşme ve ilk deniz savaşları hangi sularda başladı?
  • Arktik Okyanusu’nun vadettikleri ve tehlikeleri nelerdir?

 

Soğuk Savaş’ı başından sonuna kadar denizlerde yaşamış, okyanuslarda Sovyetlerle köşe kapmaca oynamış ve NATO Ortak Kuvvetler Amirali olarak görev almış James Stavridis, dünyanın en önemli su kütlelerinde olağanüstü bir yolculuk yaparak insanlık tarihinin itici gücü ve mevcut jeopolitik yolumuzun çok önemli bir unsuru olan deniz gücünün hikâyesini anlatıyor.

 

Stavridis, nesnel gözlemleri bireysel tecrübeleriyle renklendirerek, Salamis ve İnebahtı Deniz Muharebelerinden Trafalgar’a, Atlantik Savaşı’na ve Soğuk Savaş’ın denizaltı çatışmalarına kadar büyük deniz savaşları hakkında verdiği bilgilerle Deniz Gücü’nü sıradan bir siyaset ve strateji kitabı olmaktan çıkarıyor.

 

“Okyanusların önemini ve günümüz güvenliği üzerindeki etkisini hiç kimse Amiral James Stavridis’ten daha iyi anlayamaz. Kendisi her yönüyle öne çıkmış bir lider ve denizcidir. Mutlaka okunması gereken bir kitap!”

Senatör John McCain

 

“Amiral Stavridis yalnızca kırk yılını okyanuslara vermiş usta bir denizci ve asker değil, aynı zamanda küresel strateji ve jeopolitika konularında adını duyurmuş bir entelektüel. Deniz Gücü kitabında bu iki niteliğini ustaca birleştirerek dünyanın 21. yüzyılda karşılaşacağı meselelere ciddi ilgi duyan herkes için mutlak okunması gereken bir eser ortaya koymuş.”

E. Amiral William McRaven

 

 “Amiral James Stavridis dünyadaki okyanuslara açılmış ve bu seyahatlerini, denizcilik sahasındaki küresel meselelerin çarpıcı bir şekilde incelendiği jeopolitik bir yaklaşım içinde biçimlendirmiştir. Bu kitap, çalkantılı denizcilik dünyasına bir denizcinin gözünden bakmak gibi ve çıkmaya değer bir yolculuk.”

E. Amiral Mike Mullen

 

 “Emekli amiral Stavridis, denizcilik rutininin nasıl işlediğine dair bir kavrayış oluşturmak amacıyla okuyucuya, bir harekât komutanı olarak kapsamlı kariyerinde edindiği bilgi birikiminin bir derlemesini sunuyor. Aydınlatıcı ve kışkırtıcı bir eser. Okyanuslar evcilleştirilmiş gibi görülse de bunun aslında yalnızca görünüşte doğru olduğuna dair yerinde bir uyarı.”

Publishers Weekly

 

“Stavridis teorik ve kişisel tecrübe arasında mükemmel bir denge yakalıyor; denizcilik tarihine konu olmuş olayları okumuş, aynı zamanda söz konusu tarihin yazıldığı yıllara bizzat şahitlik etmiştir. Deniz Gücü, modern denizcilikte karşılaşılan tehlikeler hakkında yazılmış yerinde bir kitaptır, ama bir yandan da ilk sayfadan son sayfaya kadar içinde bir ümit tınısını da barındırır. Ancak ümit ya da tehlike fark etmiyor ve kitap bir noktada Okyanusların, bu dünya üzerindeki denizlerin çok kritik unsurları olmaya devam ettiği gerçeğini ortaya koyuyor.”

                                                           Christian Science Monitor

                                                   

Ayrıntılı Bilgiler


Barkod : 9786051738093

ISBN : 978-605-173-809-3

Boyutları : 13,5 x 21 cm

Kapak Cinsi : Karton Kapak

İlgili Kitaplar