Hoşgeldiniz!

Sipariş verebilmek için sağ taraftaki üye girişi alanından üye girişi yapabilir, üye değilseniz hemen üye olabilirsiniz.

Üye Girişi

Üye Ol

Cemile

Cemile

Kategori : Türk Edebiyatı > Roman

Yazar : Orhan Kemal

Editör : Tanju Anapa

Sayfa Sayısı : 152

Çıkış Tarihi : Ekim 2004

Kitap Hakkında


Yaşam mücadelesiyle çok genç yaşında tanışan Orhan Kemal, yüreğinde iz bırakan her şeyi edebiyata aktardı. Yaşadıkları, tanık olup gözlemledikleri, kaleminin ucunda bir öyküye, bir romana, bir oyuna veya şiire dönüştü. Son derece yalın bir dille, ama usta bir ressamın fırçasıyla çizer gibi anlattı hayatı. Ancak acıları, çaresizlikleri, yoksulluğu anlatırken bile, satırlarının arasında hep yaşama sevinci, hep umut vardı.
'Cemile' de Orhan Kemal'in hayatından satırlara taşan bir roman. Arka planında 1934 Adana'sındaki yoksul bir işçi mahallesinin ve işçilerin ekmek parası için verdiği mücadelenin anlatıldığı; güzel Boşnak kızı, işçi Cemile ile 24 lira 95 kuruş aylığa mahkûm Kâtip Necati'nin aşk öyküsü. Orhan Kemal kahramanlarını ve yaşadıkları çevreyi o kendine özgü gerçekçiliğiyle resmederken, yaşanan onca yoksulluğun yanında, düşmanlıklara, ilkesizliğe, toplumun duyarsızlığına karşı, insanları ayakta tutan dayanışma ve dostluk bağlarının gücünü vurguluyor.

Ayrıntılı Bilgiler


Barkod : 9789753316330

ISBN : 975331633-X

Boyutları : 135x195

Kapak Cinsi : Karton Kapak

İlgili Kitaplar


Yorum Ekle  

Yorumlar 


serdar

güzel usta birinin kitabı oldugu belli ama daha güzel olabilirdi biraz anlatım sıkıcıydı

ersin akıl

çok tatlı gelen bir uslubu var..sadece bu kitabı değil baba evi.avare yıllar.murtaza da çok değerli kitaplar okumanızı tavsiye ederim.orhan kemali seveceksiniz

murat turak

Orhan Kemal toplumsal olaylardan kaynaklandırdığı romanlarında gerçeğin sınırlarını zorlamadan, yurdumuzun çok iyi bir profilini sunmaktadır aslında.. Karakterlerinin sınırları da çok iyi belirlenmiştir.. Ya iyidir, ya kötü.. Ya güzeldir ya da çirkin... Burada Cemile'ye "erkek" gücü veren yazar; Cemile'nin erkek kardeşinden bu gücü alarak aslında bir denge kurmaktadır.. Yazarın anlatımda kullandığı kelimeler o kadar yerli yerindeki insan hiç sıkılmıyor.. Cumhuriyetin ikinci dönemine ait 72. Koğuş'tan sonra beğendiğim en iyi Orhan Kemal kitabı..

gizem

Çok akıcı bir kitaptı. Zevk alarak okudum fakat sonu hiç istediğim gibi bitmedi. Hayal kırıklığı diyebilirim. Ama insanların, o yasamış olduğu ortamı öyle güzel anlatmış ki yazarımız, asla kötü bir kitap denilemez.

haluk ecevit

Orhan Kemal yapıtına: "insanlar ancak aç kaldıklarında en ciddi düşünce halini alırlar" sözünü doğrular şekilde son vermektedir... Pamuk işçileri bir araya gelerek onları türlü entrikalarla fabrikadan kapı dışarı eden insanların kahvesini basarak camı çerçeveyi indirirler... Özünde; hayat mücadelesi, dostluk ilişkileri, dayanışmanın gereği ve aşkı barındıran muhteşem bir eser...

Yelda

İşçi sınıfı, uyanıklar, çelişkiler, menfaatçilik, iyiler, kötüler, aşk, inat ve bir çok konunun akıcı bir dille anlatıldığı, şivesiyle insanlara olayın içine sokan bir Orhan Kemal yapıtı. Konuyu kısa ve net özetleyerek ama insanların içine sindirerek anlatan yazarın bu kitabı da diğerleri gibi okunmaya değer. Yanlız kitabın sonunun daha net ve daha anlaşılır olmasını isterdim. Yine de Orhan Kemal'in eline ve yüreğine sağlık....

sedat

Çok güzel bir kitap, tarihi geçmişimizi anlatıyor.

filiz saltan

İşte bu.Eminim ki bu kıymetli eser benim gibi okuyan herkesi etkilemiştir.Gündelik hayatın daha dogrusu hayatın gerçeklerini bu kadar yalın ve bir o kadar derinlemesine irdeleyip gözler önüne sermesine hayran kaldım.Orhan Kemal kendinden bekleneni tıpkı kendi gibi diğer değerli şahsiyetler gibi yerine getirmiştir.Günümüzde birkaç defileye çıkıp elbiseden çok kendini sergileyen şahısların dahi kitap yazmaya cüret etmelerine anlam veremiyorum ama bu kitabı okumalarını tavsiye ederek onların gerekli cevabı almalarını diliyorum.

Gülfidan Keleş

Beş günde bitirdiğim için romana pek akıcı diyemem. Ama yazarımızın hakkını yememek lazım.Belki de Adanalı olduğum için bazı şeyleri daha iyi anladığıma inanıyorum. Şu da var ki Orhan Kemal tüm eserlerinde karmaşık bir kurgu ele aldığı için bu eserini okumakta zorlanmadım belki de artık alıştım.Bir kitapta öğrenilecek ''bir'' konu dahi olsa o kitap muhakkak okunmalı.Tavsiye ederim...

irem kethudaoğlu

Orhan Kemal......Böylesine değerli yazarımızın kitabı okunmasın da kimin okunsun.Sizlere bir tavsiyem var:Gidip bütün kütüphanenizi yabancı yazarların kitaplarıyla dolduruyorsanız çok yazık.Türk'üz ve bir çoğumuz daha Türk yazarları okumaya bile tenezzül etmiyoruz.Büyük üstadımızın bu kitabı da okunmaya değer, muhteşem, duygusal.Tavsiye ediyorum!!

ceronimo 53

İnsanı çok uzak yerlere götüren bir kitap. Okyanusun derinliğinde kaybolur gibi kitabın içinde kayboluveriyorsunuz okuyun anlayacaksınız.

zeliha içen

Fazla söze gerek yok. Usta kalemlerimizce yazılmış, her zaman aynı tadla okuyabileceğiniz güzel bir kitap.

nuran

Orhan Kemal... Aşkın yaşam mücadelesinde,zengin yoksul uçurumunda sıkıştığının romanını yazmış bence.yaşam mücadelesi,aşkı gölgede bırakmış ..

adnan muradiye

Böyle ünlü yazarlarımızın böyle ucuz eserlerini korsan alıyorsanız size başka bir sözüm yok.

Serdar Soydan

Orhan Kemal'in "Küçük Adamın Notları" başlığı altında yayınladığı "Baba Evi, Avare Yıllar, Arkadaş Islıkları ve Dünya Evi" kitaplarından oluşan öz yaşamsal roman serisinin kardeşidir Cemile. Bu defa kendisini değil de karısını hikayenin merkezine yerleştirerek anlatır. Bu açıdan diğer dört kitapla, hatta daha sonra yazılmış "Bir Filiz Vardı" ile okunursa daha anlamlı ve bütünlüklü olur sanırım.

nagihan kaygısız

Çok güzel bir üslup ve yöreyi tam olarak anlatan akıcı bir roman. Yazarın tanıdık üslubu bu kitapta da karşımıza çıkıyor. Ancak ben sanki konunun yarım kaldığı sanki bu kadar kısa bitmemesi gerektiğini düşünüyorum. Yani içinde yer alan karakterlerin sonları gelmemiş gibiydi. Sanki Cemile 2 diye bir kitap daha yazılacakmış gibi yarım kaldığını düşünüyorum. Ama yinede okunmasını tavsiye ederim.

Konuralp

Türkiye'nin küçük sanayi buhranını bir çırçır fabrikası çerçevesinde ören, güzel memleketimden içaçıcı olmayan ama tüm gerçekliğiyle yaşanmış insan manzaralarını deyim yerindeyse gözümüze sokan bir eser. Orhan Kemal sevenler için vazgeçilmez ama Adanalılar özellikle okumalı, bize özgü yerel dinamikleri öyle güzel anlatıyor ki, kapsam değişse de içerik aynı... Cemile, modernleşmeye karşı yaşanan direnci sosyal (Muhacir ailesi) ve ekomik boyutlarıyla (Çırçır fabrikası) aktarırken fabrikada bir de aşk hikayesi ortaya koyuyor. Orhan Kemal'in ağır betimlemeleri ve sosyal vurgulamaları ilk bakışta aşk hikayesini güdük bırakıyor gibi görünse de okudukça kurgu elemanlarının birbiriyle ne kadar içiçe geçmiş olduğunu görüyoruz ve kitap 150 sayfayı ara vermeden okutuyor.

Özge

Cemile insanı gerçekten çok etkileyen bir kitap.Adeta sizde cemilenin bir parçası olup çıkıyorsunuz.Sevgi üzerine yazılmış muhteşem bir eser.

Hakan Cengiz

Ben zaten daha önce okumuştum.Ama yeni baskısını kardeşimin elinde görünce tekrar okudum.Bana yine aynı heyecanı yaşattırdı.Okumayanlara tavsiye ederim.

Saygı Akbulut

Bütün gece uykusuz kalarak bitirdiğim bu kitap beni bambaşka yerlere götürdü..mutlaka edinilmeli

Tunç

Hem ucuz hem de çok güzel. Keşke herkes bu kadar duyarlı olsa da bu tip güzel eserleri bu fiyatlara okuyabilsek

Kerem Küçük

Dilimizin nasıl kullanılmasını gösteren bir ders kitabı.Bir baş yapıt.

Selman Hasırcılar

Günümüzde yazar kıtlığı çektiğimiz şu günlerde, eski değerlerimiz yaralarımızı sarıyor.

Umut Ergun

Orhan Kemal gibi bir edebiyat ustasının eserlerini okuduğumuz için ne mutlu bize.

Gökhan Koç

Her daim feyz alınıcak büyük ustayı tekrar rahmetle anıyoruz..

Nezihe Öztürk

İnsan eski zamanları anıyor ve özlüyor bu kitapla.Çok duygulandım.

Adil Küçüksarı

Herkese tavsiye ederim. Arkadaşımın hediyesi olan bu kitap beni büyük ustanın eserlerinin devamını okumaya yöneltti.

Kemal Ülkü

Her kütüphanede olması gereken bir roman. Mutlaka okunmalı...

Levent Artan

Son zamanlarda beni bu kadar etkileyen bir kitap olmamıştı. Hala etkisindeyim

Fidan Kalemci

Daha önceki romanları gibi buda harika..Fazla söze gerek yok..

Musa Uğur

Bu kitabı okuyunca Orhan Kemal'in iç dünyasınıda biraz daha kavramış oldum.

Behlül Birol

Gerçekten sürükleyici bir eser.Bir solukta okudum.Tüm kitap dostlarına duyurulur.

onur sekizkardeşler

Allahtan ucuz çünkü bu sayede böyle büyük yazarların eserlerinin sahte basımlarına rastlamıyoruz. İnanın insanın yüreği bunları görmeye el vermiyor.

mine yıldız

Böyle bir köşede bu kadar büyük bir yazar için yorum yapmak ne hoş. Yapılan yorumları gördüm bir tane de ben yapım dedim. Gerçekten çok hoş bir eser. Gerçi yıllar önce okumuştum ama hala daha yaşadığımız güne oldukça paralel bir eser...

harun yağcı

İlk olarak yazarın 72. Koğuş adlı eserini okumuştum ardından bereketli topraklar üzerinde adlı eseri okudum ve inanılmaz etkilendim. Bir roman bu kadar mı etkileyici olur bu kadar mı bir roman okuyucuya mükemmel şekilde aktarılır tek kelimeyle hayran kaldım. Gerçekten de büyük olmak kolay değilmiş

sevda çetin

Avare yıllar, baba evi, cemile. Bu serinin 3.sü olan bu kitap diğer ikisi gibi yine oldukça başarılı bir eser. Herkese tavsiye ederim.

Erdoğan Pastutmaz

Elimde ilk baskısı vardı şimdi son baskısı da oldu.Herkesin kütüphanesinin rafında olması gereken bir başyapıt...

özgür ünal

Orhan Kemal ismiyle ilk buluşmam lise ders kitabında oldu.Eserini çok beğendim ve bir kitabını satın aldım.Şu anda 20ye yakın kitabı oldu.Hayat görüşümü önemli ölçüde değiştiğirdiğinden ona çok şey borçluyum..

MÜGE ŞENTÜRK

Bir kitap okudum hayatım değişti derlerdi ben bu kitabı okudum dünya görüşüm değişti...Büyük ustaya saygılarımla..

YILDIZ YORGANCIOĞLU

Edebiyat alanında klasik olan Orhan Kemal?den harika bir eser. Bazı kitabevlerinde yeterli saygıyı göremeyen büyük ustanın bu 100 binlik baskısı iyi bir cevap olmuştur diye düşünüyorum.

Semra Dinçer

Gerçek hayatta yaşananları düz yazıya aktarmak ancak bu kadar olurdu herhalde.NİCE 100 BİN BASKILARA İNŞALLAH..

Ali Osman Sakallı

Verdiğim paraya kesinlikle değdi. Uzun süre hafızamda yer edeceğine eminim.

İlker Yağmur(Gazeteci)

Kütüphanemde bulundurmaktan onur duyacağım kitapların yazarından, müthiş bir eser.

hakan demirci

Kitabın fiyatına bakıpda aldanmayın, günümüzde Türkçenin bu kadar güzel kullanıldığı kitapların gitgide azaldığını düşünürsek, bu kitap az paraya çok şeyi satın almış olduğunuz bir kitap. Orhan kemal'in bu eserinde 1934 Adana'sında geçen hikayesinin günümüzde de hala devam eden yansımalarını görebilirsiniz. Kitaplığınızda bu ince ama hayat kadar gerçek kitaba mutlaka yer ayırın derim.

Erkan

Çok güzel bir eser.bir solukta okuduğum ender kitaplardan bir tanesi.Diğer eserlerini de epsilon farkıyla okumak isterim.Çok teşekkürler

pamir okyay

Tek kelimeyle harika bir eser. Hem fiyatıyla hem de içeriğiyle hayran kaldım çok teşekkür ederim