Hoşgeldiniz!

Sipariş verebilmek için sağ taraftaki üye girişi alanından üye girişi yapabilir, üye değilseniz hemen üye olabilirsiniz.

Üye Girişi

Üye Ol

Bir Burun Anlatıyor

Bir Burun Anlatıyor

Orijinal Adı : What The Nose Knows

Kategori : Hayatın İçinden

Yazar : Averry Gilbert

Çevirmen : Süleyman KARAKAN

Editör : Enis Köksaldı

Sayfa Sayısı : 360

Çıkış Tarihi : Mart 2011

22

Kitap Hakkında


Koku manyaklarının en çatlağı kimdi: Parfüm saplantılı Richard Wagner mi, yoksa çiçeklere karşı ürkütücü bir tutkusu olan Emily Dickinson mı?
Mağazalarındaki havayı güzel kokularla bezeyen perakendeciler bizleri bilinçaltımızdan yakalayıp birer alışveriş zombisine mi dönüştürüyor?
KokuVizyon ve AromaRama teknolojileri yalnızca saçma birer Hollywood uçarılığı mıydı, yoksa ciddi birer teknoloji miydi?
Okuyucuyu koku biliminde eğlenceli bir yolculuğa çıkaran heyecan verici bir kitap
Newsweek
Koku duyusu, çoktan unutmuş olduğumuz anıları yeniden canlandırma gücünden, ruh halimizi değiştirip davranışlarımıza etki etme yetisine kadar bizi her yönüyle kendine hayran bırakır. Ne var ki, beş duyumuzdan en az anlaşılanı olduğundan, etrafında pek çok efsane dolaşır. Örneğin, genel inanışın aksine insan burnu, köpekler de dahil olmak üzere pek çok hayvanın burnuyla hemen hemen aynı hassasiyete sahiptir; görmeyen insanların koku duyuları, görenlere göre daha gelişkin değildir; parfüm uzmanları da üstün birer burna sahip oldukları için değil, kokuları tasavvur etme sanatında mükemmeliyete ulaştıkları için diğer insanlardan ayrılır. Bir koku uzmanı olan Avery Gilbert, okuyucularını koku âleminde eğlenceli ve aydınlatıcı bir seyahate çıkardığı bu kitabında, hem en son bilimsel keşifleri ortaya koyuyor, hem de modern kültüre ilişkin keskin gözlemlerini bizlerle paylaşıyor: John Steinbeck'in Sardalye Sokağı romanındaki kokuları muhafaza eden bir müze bunu nasıl başarıyor; John Waters, Poliester'de kokulu filmler geleneğini neden diriltti ve son olarak, Odo7 olarak tanınan Hollandalı aroma jokeyi Eric Berghammer gibi sanatçılardan ne gibi yenilikler beklemek gerekiyor. Beyin görüntüleme laboratuarlarından kokuya dayalı pazarlama stratejilerine Bir Burun Anlatıyor, bizleri kokunun tuhaf ve şaşırtıcı dünyasında heyecan ve bilgi dolu bir gezintiye çıkartıyor.

Ayrıntılı Bilgiler


Barkod : 9789944823807

ISBN : 9789944823807

Boyutları : 135x210

Kapak Cinsi : Karton Kapak

İlgili Kitaplar


Yorum Ekle