Hoşgeldiniz!

Sipariş verebilmek için sağ taraftaki üye girişi alanından üye girişi yapabilir, üye değilseniz hemen üye olabilirsiniz.

Üye Girişi

Üye Ol

Bedriye

Bedriye

Kategori : Türk Edebiyatı > Roman

Yazar : Ayşenur Yazıcı

Editör : Meltem Erkmen

Sayfa Sayısı : 180

Çıkış Tarihi : Aralık 2002

Kitap Hakkında


Sizin ailenizde de mutlaka ömrünü başkalarının istekleri ve kararlarıyla köle gibi törpülemiş ve aslında ona sunulanları yaşamak istemediği halde yaşamak zorunda bırakılmış bir kadın vardır. Bu belki de sizsiniz! Nereye kadar susulur ve başkaldırılmaz? Sabrın limiti nerededir? Kabullenişin, tevekkülün dayandığı duvar ne kadar yüksektir?
Bedriye, sizin hayatınızdaki kırılgan kadın, asırlardır tekrar tekrar yaşanan rutin hataların özeti bir gerçek yaşamdır. Kırk yaşında itibarlı bir adamın, on üç yaşındaki ikinci karısı olmak bir çocuğu nerelere götürebilir? Hele hele kuması annesi yaşındaysa! Yüz yıl öncesinin hayat ve beden tecavüzleri sizi ne kadar örseleyebilir bilmiyorsanız, kitap bittikten sonra öğreneceksiniz. Bedriye yüzyıllardır yaşıyor. Belki siz değiştireceksiniz...

Ayrıntılı Bilgiler


Barkod : 9789753314084

ISBN : 975331408-6

Boyutları : 135x195

Kapak Cinsi : Karton Kapak

İlgili Kitaplar


Yorum Ekle  

Yorumlar 


esraacar

Çok güzel bir kitap; geçmişte yaşanmış ve hala yaşanabilecek şeyleri anlatıyor. Herkese tavsiye edebileceğim güzel bir kitap.

esraacar

Bedriye herkesin okuyabileceği cok güzel bir kitap, tavsiye ederim.

mürvet

İnsanın umutlarının bittiği ve yeni başlangıçları yaptığı anlarda bir şeyler sizi hayata bağlar bazen bir sözcük bazen başkaların hayatı buna benzer bir sürü şey sayabilirim. Dinlenilen bir müzik okunan bir kitap Bedriye bende böyle bir etki yaptı. Bunun için Ayşenur Yazıcı'ya teşekkür ediyorum. Eline ve yüreğine sağlık. Her şey gönlünce olsun.

Gülşen

Aysenur ablacigim merhabalar, Aslında pek yorum yapmayı beceremem ama, acizane yorumlarımı yazacağım. Ben Bedriye?yi okurken, ilk dikkatimi çeken bir 'aile ağacı' portresiydi. Asiye ve Abdulrahman ile başlayıp Ayşenur'a uzanan koklu bir aile ağacı. Bu devirde anneannesinin annesinin hikayesini kaç kişi anlatabilir ki? İnsanin geçmişindekileri bilmesi, sahip çıkması ve ninesine itafen bir roman yazması gerçektende çok hoş. İkinci olarak, ne kadar şanslı bir çocukluk geçirdiğinizi bilmenizi isterim. Gerek sahip olduğunuz anne-baba gerekse masallarıyla büyüdüğünüz Bedriye ninenizle... Romandaki o 'yılan bey' masalını okurken inanın çocuk olup, Bedriye ninenin o güzel masallarını dinlemek için çok şey verirdim. O küçük gözler ışıl ışıl parlayan (siz tabi ki) küçük kızın her seferinde meraklı bir şekilde masalı en heyecanlı bölümünde bölüp 'nine bu niye böyle, neden' sorularıyla karşı karsıya kalan Bedriye ninenin o gönlü dünyalar kadar geniş muhterem insani gerçekten tanımak isterdim. Sizin sayenizde bu roman vesilesiyle de olsa Bedriye ninenizi tanımış oldum. Gerçi siz kitabınızda daha çok çekilen acılardan, yeri geldiğinde güç olan bir yasam şartlarını daha çok vurgula missiniz ama, ben bunun yanında da yaşanan güzel anıları kaleme almak istedim. Belki de bizim bilmediğimiz daha nice acılar çeken ninenizi bu olumsuzluklarla değil de, guzle bir şekilde hatırlamak adına nacizhane fikirlerimi pozitif bir şekilde yazmak istedim. Ve inanın bu kitap daha güzel bir şekilde yazılamazdı... Her şeyi çok güzel kararlı ve olculu bir şekilde yazmışsınız. {bu arada 'Ekmek Arası Hayat' kitabinizin daha yeri ayrı. } Yüreğinize, dilinize ve kaleminize sağlık, Sevgiyle ve muhabbetle kalın. Sevgilerimle, Gülşen

Çetin

Bedriye kocaman bir roman olmalıydı. Erken bitti bence. Böyle hayatlar çok ülkemizde. Anlatım ve tasfirler Necif Fazıl"ı anımsattı bana hatta Ahmet Haşim kadar canlı tasvirler yapılmış. Dilerdim 2. cildi olsun. Tebrikler.

shule

Evet benimde tanıdığım bir Bedriye vardı...... Maksude.......Anneannem......Öldüğünde 100 yaşını geçmişti ve Bedriye gibi 13 yaşında yapmış olduğu evliliğiyle, kocası ölüp dul geçirdiği yıllarla, bir romana yetecek kadar renkli, okunulası ve de dinlenilesi bir yaşam sürmüştü..... Kitabı okurken çocuk aklımda kalan aneannemin anlattıkları geldi gözümün önüne... Ayşenur Yazıcı'nın eline sağlık...

deniz

ilk kitabınızdan sonra bunu 3 günde okudum.sizinle birlikte bedriyeyi yaşadım.yaşamımızda yine yeni bir sayfa açtınız ve karşımda sanki bana anlatıyordunuz.sonsuz başarılar ve tebrikler.

deniz

ilk kitabınızdan sonra bunu 3 günde okudum.sizinle birlikte bedriyeyi yaşadım.yaşamımızda yine yeni bir sayfa açtınız ve karşımda sanki bana anlatıyordunuz.sonsuz başarılar ve tebrikler.

Vedat

Kitapla beraber hayalinizde bir film çekiyorsunuz,her sayda başka başka görüntüler...Kitap bitiyor,Bedriye kalıyor aklınızda.

cem

Güzel türünün ince yapıtlarından ben beğeniyle okudum ve tavsiye ederim.

Ayşe Yöngeder

Kitap sürükleyici. Bir de benim gibi gece okursanız 1900?lerin gecesi tam canlanıyor ruhunuzda. Ailelerin kararlarıyla çocukların yaşamlarına karar verilmesi acı bir gerçek ancak (kuvvetli kişiliği olan biri, çocuk da olsa) BUNU YÖNLENDİRME ŞANSINA SAHİPTİR.. Bedriye, hayatının bazı bölümlerinde olayların akışını değiştirebilirdi. Kitap dili muhteşem ancak bitirince içine insanın bir karayılan çörekleniyor.. Yine de şimdiye kadar okuduğum birçok romandan daha iyi bir kurgusu var. Saygılarla.

aslan

Teşekkür ederim... Güzeldi her şey ilkinde de gülmüştük, düşünmüştük, ağlamıştık, canımsın sen yaaa Ayşegül abla deyip aslıyla gün boyu kitabı konuşmuştuk... Şimdi de öle:)... Anneye oğlunuza ve tüm değer verdiklerinize, sevgiler saygılar efendim... Hoşsunuz, öyle de kalınız lütfen.

GONCA PARLAK

Merhaba Ayşenur Hn, Kitabınızı okumayı bitirdim. O kadar çok konuşmuşum ki birlikte çalıştığım yöneticim de okumak istedi. Bugün de kitabı ona getirdim. Neden bu kadar etkiledi beni bilmiyorum ama kitap bitmesin istedim. Üç akşam süren çok keyifli bir okumaydı. İlk başlarda o günler ne kadar zormuş, biz ne kadar özgürüz diye düşündüm. Sonra fark ettim ki insanın içinde yaşadığı duygular o kadar benzer ki. Kimi zaman dışarıya güçlü görünürken içeride kopan fırtınalar hangi zaman olursa olsun aynı kalıyor. Belki de Bedriye'de bir parçamı buldum ve daha iyi hissettim. Bedriye'yi çok sevdim,gücüne hayran oldum ve kalbinin büyüklüğüne inanamadım. Sanırım bazen başkalarının zor anlarında nasıl tekrar ayağa kalktıklarını okumak güç veriyor. Bana verdiğinden emin olabilirsiniz. Eminim öyle bir büyük büyükanneyi tanımak her toruna nasip olmuyordur. Çok şanslısınız. Dilinize ve kaleminize sağlık. Sevgiler.

Kerem Seven

Bence Okunması FARZ olan ve ŞİDDETLE tavsiye ettiğim bir Roman "BEDRİYE" Kadınlarla ilgili yargılarımın değişmesinin en büyük etkeni. Güneydoğudaki kadınlarımızın çilesini anlatmıyor , YAŞATIYOR! Hele bir Vuslat gecesi var ki , böylesi şiirsel bir anlatımı ne okudum ne de sanırım okuyacağım. Başak mükemmeliğiyle anlatılmış :)) Yaşanmış, gerçek bir hayat. Hatta yaşanıyor :)

Ömer Faruk Özbek

Ayşenur Yazıcı'nın ilk kitabı "Ekmek Arası Hayat"ı okuduğumda pırıl pırıl Türkçesi dikkatimi çekmişti.Yaz tatillerinde özgür bıraktığım 13 yaşındaki kızıma bu kitabı okumasını şart koşmuştum ilk kez.Ve onun da benim aldığım keyfi paylaştığını görmek sevindirmişti beni. Şimdi ikinci kitap "Bedriye" de yine enfes bir Türkçe ile karşı karşıyayım. Her iki kitap da ele alınınca bırakmadan sürekli okuma isteği veriyor okuyucuya.Ama bu kez bambaşka bir lezzetle. Günlük konuşma dilimizde kullandığımız sınırlı sayıda kelimelerle istendiğinde ne güzel anlatımlar yakalanabilirmiş meğer. Bu kitap özellikle "tasvir"leriyle dikkatimi çekti.Türkçe ne kadar engin ve hoş bir dilmiş meğer ustasının elinde..Elden bırakamadım ama açıkçası bu sefer okuma hızımı çok düşürdüm.Anlatımının keyfini sindire sindire çıkarabilmek için. İçimden de sesleniyorum bir yandan. Bugüne kadar nerelerdeydin Ayşenur diye.

suna ilhan

Bedriye aslında herkesin içinde olan bastırılmış minik ezilmiş kadın.. Bunu insanın kendi kendine itiraf etmesi için galiba bir yazarın bu denli içten ifadesini bekliyordu. Bence bu kitabı klasiklerin arasına almak gerek. Çünkü Türkiye'de hala bir şey değişmiş görünmüyor ve 50 yıl sonra da kitaplıktan çıkarıp okunduğunda da Bedriyeler olacağı için anlatım ve acı olduğu gibi aynı ve yıpranmamış olacak.. Sevdim bu kitabı..