Hoşgeldiniz!

Sipariş verebilmek için sağ taraftaki üye girişi alanından üye girişi yapabilir, üye değilseniz hemen üye olabilirsiniz.

Üye Girişi

Üye Ol

Victor Hugo

Victor Hugo

Hakkında

1802'de doğdu. Babası Napoleon'un generallerinden olan Hugo, annesince krala bağlı iyi bir Katolik olarak yetiştirildi. Liseyi bitirdikten sonra belirli bir meslekte çalışmayıp, Paris'in edebiyat çevrelerinde vakit geçirdi. 1819'da iki kardeşi ile birlikte Le Conservateur Litteraire adlı dergiyi kurdu. Hıristiyanlığa ve krala bağlılığı savunan, ayrıca, erken-romantik akımın etkilerin taşıyan Odes (1822, Odlar) adlı romanı ona kralca aylık bağlanmasını sağladı. Bu gelirle bir araya topladığı gençlik şiirlerini 1828 yılında Odes et Ballades (Odlar ve Baladlar) adı altında yayınlayabildi. 1820'li yılların sonlarına doğru Yunanlıların Osmanlılara karşı yaptıkları bağımsızlık savaşlarının etkisiyle, monarşik düşünceden uzaklaşmaya başladı. Bu sırada yazdığı şiir kitabı Les Orientales (1829, Doğudan) ile sanatsal olgunluğa erişti; bu yapıtını diğer yapıtları izledi. 1841'de "Academie française"e seçildi. Bu sırada bir yazarın toplumsal sorumluluğunun anlamını öğrendi. 1848 Devrimi'nden sonra burjuvalarca kurulan demokratik cumhuriyetin kurucuları araında yer aldı, milletvekili seçildi. III. Napoleon'un 1851 yılında yaptığı darbeden sonra, Fransa'dan kaçarak, Jersey ve Guernesey adalarına sürgün olarak sığınmak zorunda kaldı. Bir yandan, politik şiirleri topladığı Les Chatiments (1853, Cezalar) gibi yapıtlarıyla Napoleon'a karşı kavga verirken, öte yandan La Legende des siecles (1859/83, Yüzyılların Efendisi) gibi yapıtlarında olduğu gibi, iyimser bir gözle, insanlığın gelecekte geleşeceğine ve ilerleyeceğine inancını dile getiriyordu. Bu ilerlemeyi sağlayacak olan asıl gücün, her ne kadar türlü yoksunluklar içende yaşasa da, sağduyusunun, çoşkunluğunu, soyluluğunu hep koruyan halk olduğunu savunuyordu.
1871'de Ulusal Meclis'e seçildi. 1876 yılında da senatör oldu. Öldüğünde Pantheeon'da toprağa verilirken milyonlarca kişi törene katılmıştı. Önemli yapıtları: Notre Dame'ın Kamburu (1831), Alacakaranlık Şarkıları (şiir, 1835), Sefiller (1862, roman), Deniz İşçileri (1866), 1793 Devrimi (1873).