Hoşgeldiniz!

Sipariş verebilmek için sağ taraftaki üye girişi alanından üye girişi yapabilir, üye değilseniz hemen üye olabilirsiniz.

Üye Girişi

Üye Ol

Muazzez İlmiye Çığ

Muazzez İlmiye Çığ

Web Sitesi : http://www.geocities.com/muazzezcig

Hakkında

Muazzez İlmiye Çığ, 1914 yılında Bursa'da doğdu. 1931'de ilkokul öğretmeni oldu ve Eskişehir'de 4,5 yıl öğretmen olarak çalıştı. 1936 yılında, yeni açılan Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'ne girdi. Fakülte'nin Sumeroloji Hititoloji ve Arkeoloji bülümlerindeki eğitimini 1940 yılında tamamlayan Çığ, İstanbul Arkeoloji Müzelerine Çiviyazıları Uzmanı olarak atandı. Müzede bulunan Sumer, Akad, Hitit dillerinde yazılmış 74 bin çiviyazılı belge üzerinde 33 yıl çalıştıktan sonra emekli oldu.
Yurtiçinde ve yurtdışında çok sayıda bilimsel kitabı, makalesi yayımlandı. Muazzez İlmiye Çığ, Sumer kültürü üzerindeki çalışmalarını bugün de sürdürüyor. Yayınlanan Kitapları: Kur'an İncil ve Tevrat'ın Sumer'deki Kökeni (birinci baskı 1995), Sumerli Ludingirra (birinci baskı, 1996), İbrahim Peygamber (birinci baskı 1997), İanna'nın Aşkı (birinci baskı 1998), Gılgameş (birinci baskı 2000) ve Hititler ve Hattuşa (birinci baskı 2000).

kitapları