Hoşgeldiniz!

Sipariş verebilmek için sağ taraftaki üye girişi alanından üye girişi yapabilir, üye değilseniz hemen üye olabilirsiniz.

Üye Girişi

Üye Ol

Maksim Gorki

Maksim Gorki

Hakkında

Asıl adı Aleksey Peşkov olan Rus-Sovyet romancı, hikayeci, oyun, deneme ve gazete yazarı. Bir maragozun oğlu olan Gorki, anababasız kaldıktan sonra, çocukluğunu, ailesini acımasızca yöneten bir boyahane sahibi olan büyükannesi dolayısıyla halk şiirinin zengin kaynaklarına ulaştı. 11 yaşından sonra geçimini yabancı insanlar arasında çeşitli işler yaparak sağlamak zorunda kaldı. Bu arada devrim öncesi Rusya'sının yaşadığı ağır rezillikleri yakından gördüğü kadar, kendisini etkileyen aşağılanmış insanların içindeki gücü de gördü. Kazan Üniversitesi'ne girme girişiminde bulunduktan sonra (1884) bıraktı. Onun yerine, Kazan'da devrimci anlayışta insanlar bularak, kentteki ilk toplumcu çevreyi kurdu. 1892'de ilk hikâyesi, Makar Çudra'yı yayınladı. Çarlık yönetimince izlenerek bir kaç kez tutuklandı, bu arada 1905'te doruk noktasına varan toplumsal ve edebi etkinliklerini devrim yolunda ortaya koymayı sürdürdü. Yüzyılın başında, Petersburg'da yönettiği "Znanie" yayınevinden, çağdaş yazarların (Andreyev, Bunin, Çehov, Garin-Mihaylovski, Kuprin, Serafimoviç, Veraseyev, vb) önemli gerçekçi yapıtlarını yayınladı. Veremden hastalanması dolayısıyla Rusya'dan ayrılarak, Batı Avrupa'ya ve Amerika'ya gitti, 1913'e kadar Capri'de kaldı. Zaman zaman idealist kuramların, örneğin Tanrı-arayıcılığın etkisinde kalmakla birlikte, 1905'te dostluk kurduğu Lenin dolayısıyla, bu görüşlerden uzaklaştı. Tarihsel olayların çokyönlülüğünü kavramış bulunan Gorki, devrim sırasında da Lenin'e yardımcı olmuş; ilerici düşünceli aydınların yılmaz bir örgütleyicisi ve örnek aldıkları kişi durumuna gelmiştir. Tüm dünyanın her yanına yayılmış yapıtlarıyla, Gorki, uluslararası toplumcu hareketin oluşması ve pekişmesi açısından önem taşımaktadır. Gorki'nin edebiyat ve edebiyat üstüne çalışmaları, tüm dünyadaki toplumcu yazarlar için bir ölçüt olmuştur.
Yapıtları: Foma (1899), Küçük Burjuvalar (1902), Düşmanlar (1906), Ana (1906), Çocukluğum (1913), Ekmeğimi Kazanırken (1915/16), Benim Üniversitelerim (1913), Artamonovlar (1925).

kitapları