Hoşgeldiniz!

Sipariş verebilmek için sağ taraftaki üye girişi alanından üye girişi yapabilir, üye değilseniz hemen üye olabilirsiniz.

Üye Girişi

Üye Ol

Aykut Barka

Aykut Barka

Hakkında

İstanbul üniversitesi Fen Fakültesi Jeoloji Mühendisliği bölümünü bitirdi, Kuzey Anadolu Fay'ını konu alan yüksek lisansını da bu bölüde tamamladı. Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü'nde jeoloji Yüksek Mühendisi olarak çalışma yaşamına başladı. İki yıl sonra gittiği İngiltere'de Bristol Üniversitesi'nde "kuzey Anadolu Fayı"nın sismotektonik özellikleri" konulu doktora çalışmasını tamamladı. Dönüşünde yeniden MTA'da çalıştı. 1985-1990 yılları arasında Bristol Üniversitesi, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ve Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü'nde ziyaretçi bilim adamı olarak çalıştı.
1990'da B.Ü. Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma enstitüsü'nde Doçent öğretim üyesi olarak göreve başladı. İki yıl sonra İTÜ Maden Fakültesi'ne geçti. 1996'da profesör oldu. 1997'de İTÜ Avrasya Yerbilimleri Enstitüsü'nde göreve başladı ve Katı Yerbilimleri Anabilim Dalı'na başkanlık yaptı. Aynı yıl TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi'ne danışman oldu. 1998'de IPG Paris Yerbilimleri Enstitüsü'ne ziyaretçi bilim adamı olarak davet edildi.
Kuzey Anadolu Fayı'nı en iyi inceleyen bilim adamı olarak tanınan Barka, 17 Ağustos 1999 depreminden sonra çok sayıda uluslararası, çok disiplinli çalışmaların koordinatörlüğünü yaptı ve bizzat çalıştı. 2000 yılında kurulan Deprem Konseyi'ne Eşbaşkan seçildi.
Ulusal-uluslararası 200'ün üzerinde bilimsel yayını bulunan ve çalışmaları uluslararası bilim çevrelerinde yankı uyandıran Prof. Dr. Aykut Barka'ya uluslararası platformda yapılmış 1500 civarında atıf vardır.

kitapları